5 ciekawostek o drewnie i drewnianych meblach ogrodowych

Drewno jest podstawowym surowcem, z którego wykonuje się mnóstwo przedmiotów, począwszy od drobnych akcesoriów użytkowych i ozdobnych, poprzez elementy wyposażenia np. drewniane meble ogrodowe, aż po całe budynki. Czy drewno to ekologiczny materiał, czy meble z drewna wyróżniają się na tle innych i co warto wiedzieć o tym najstarszym surowcu budowlanym?

Ciekawostki o drewnie 1: Z drewnem przez wieki

drewno ławkaStatus drewna zmieniał się na przestrzeni wieków. Za czasów prehistorycznych był to przede wszystkim materiał opałowy i nie zmieniło się to aż do dziś. Jednak zastosowanie tego szlachetnego surowca jest o wiele szersze.

Ponieważ drewno zawsze było podstawowym i powszechnie dostępnym materiałem budowlanym, gdy tylko ludzie nauczyli się stawiać budowle, wykorzystywali je do tworzenia podłóg, ścian, dachów, drzwi, okien i na meble. Drewno, a właściwie pięknie zdobione meble z drewna szybko stały się synonimem luksusu, a jedynie najzamożniejszych było stać na zakup tych małych dzieł sztuki.

Wraz z upowszechnieniem się tworzyw sztucznych i alternatywnych materiałów budowlanych drewno straciło na znaczeniu. Plastik, metal, szkło oraz inne tworzywa skutecznie wyparły z mody naturalne surowce. Obecnie trend znów się obrócił, a zarówno drewniane meble ogrodowe i wewnętrzne, jak i drewniane budynki są znów na topie. Co zresztą widać, chociażby w ogromnym wyborze drewnianych mebli – prostych, klasycznych, jak i ozdobnych, będących wyjątkową dekoracją ogrodu.

Ciekawostki o drewnie 2: Drewno jest ekologicznym materiałem budowlanym

Wiele osób błędnie zakłada, że drewniane wyroby = niszczenie środowiska naturalnego. Takie przeświadczenie bierze się z nieznajomości procesu pozyskiwania drewna i jego obróbki. Drewno do produkcji mebli sprowadzane jest z przeznaczonych do tego hodowli, gdzie uprawia się drzewa, a na miejsce wyciętych sadzi się nowe. Z lasów wycinane są tylko te egzemplarze, które są wskazywane przez służby leśne. Nie ma więc mowy o żadnym zubażaniu drzewostanu. Drewno jest więc surowcem całkowicie odnawialnym i niewyczerpywanym pod warunkiem dbania o sadzenie nowych drzewek na miejsce wyciętych.

Co jeszcze warto wiedzieć o drewnie i ekologii? Jest to surowiec, który nie pozostawia odpadów, a jeżeli jakieś zostają, to są biodegradowalne. W produkcji wykorzystuje się praktycznie całość bez odpadów. Z drzew produkuje się deski, belki, bale itd. Z mniejszych części powstają drobniejsze elementy takie jak listewki czy sztachetki na płoty ogrodowe, a wióry oraz pozostałe odpady drewniane używane są do produkcji sklejek i płyt MDF. Na końcu trociny przetwarzane są na brykiet, a ścinki można znaleźć w ogrodzie pod postacią ściółki.

W procesie przetwarzania używane są ekologiczne środki niezawierające niebezpiecznych chemikaliów, które mogłoby szkodzić środowisku, a nowoczesne technologie zmniejszają zużycie prądu. Teraz już wiesz, dlaczego drewno jest ekologiczne?

Ciekawostki o drewnie 3: Drewno jest materiałem długowiecznym

To, co warto wiedzieć o drewnie, to fakt, iż jest to surowiec długowieczny, a drewniane budynki, które mają po kilkaset lat, nie są niczym niezwykłym. Niektóre nawet trzymają się lepiej niż ich murowane odpowiedniki. To samo dotyczy mebli. Najstarsze drewniane meble zostały odnalezione w Egipcie podczas wykopów archeologicznych. Jeżeli drewniane przedmioty mają odpowiednie warunki przechowywania oraz są zabezpieczone przed wilgocią, ich żywotność wynosi od kilkudziesięciu do nawet 150 lat. W odpowiednich warunkach drewniane meble mogą przetrwać nawet 2000 lat, wymagana jest jedynie stała temperatura i wilgotność. Czy wiesz, że drewniane okna mają dłuższą żywotność niż plastikowe – nawet ok. 90 lat?

Ciekawostki o drewnie 4: Drewniane meble ogrodowe są łatwe w konserwacji i renowacji

meble drewno zestawChoć meble ogrodowe są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci, to przy odpowiednim przechowywaniu i konserwacji bez problemu mogą posłużyć przez wiele lat. Na przykład komplet drewnianych mebli z żeliwnym stelażem jest polecany właśnie ze względu na dużą trwałość materiałów. Wystarczy o nie zadbać, chować je do suchego pomieszczenia, raz w roku sprawdzić stan lakieru, a raz na dwa lata przeprowadzić gruntowną renowację, by mebel odwdzięczył się naprawdę długą żywotnością; może nawet posłuży Twoim dzieciom i wnukom.

Ciekawostki o drewnie 5: Drewno jest zdrowe dla ciała i duszy

pergola drewnianaDrewno w ogrodzie i w domu ma jeszcze inną, ogromną zaletę, której wiele osób nie docenia. Jest to materiał naturalny, a więc zdrowy. Ludzki organizm dobrze reaguje na kontakt z przyrodą. Ludzie mieszkający w drewnianych domach oraz korzystający z drewnianych przedmiotów są zdrowsi fizycznie i psychicznie od osób, które otaczają się wyłącznie sztucznymi produktami i nie mają w swoim otoczeniu żadnej żywej roślinności. Sekretem zdrowia jest więc obcowanie z naturą, najlepiej tą żywą w ogrodzie, ale też przedmiotami i obiektami wykonanymi z naturalnych materiałów, zwłaszcza z drewna lub rattanu.

Rate this post
Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *