6 pomysłów na to, jak zrobić skalniak w ogrodzie

Skalniak to bardzo fajna rzecz. Pięknie się prezentuje w ogrodzie, zwłaszcza w jego najbardziej pokazowej części. Jego zaletą jest to, że nie wymaga wiele miejsca, więc można go wybudować nawet w niewielkim ogródku. Oto nasze pomysły jak zrobić skalniak i jak zaaranżować otoczenie, by upiększyć ogródek – ten duży i ten niewielki.

skalniak ogrodowy

Czym jest skalniak?

Skalniak to nie kopczyk ziemi, kilka kamyków i dowolne kwiaty w dowolnej konfiguracji. To sposób sadzenia roślin nawiązujący do flory rosnącej na skalnym podłożu. Na skalniakach dominują więc rośliny charakterystyczne dla górskiego krajobrazu. Takie są założenia i „słownikowa” definicja skalniaka; ale przecież nic się nie stanie, jeżeli na skalniaku zasadzisz również inne rośliny.

Typowy skalniak wygląda surowo, ale właśnie w tym tkwi jego urok. Powinien nawiązywać do ożywionej i nieożywionej górskiej przyrody. Nie warto trzymać się zbyt sztywno ustalonych ram, trzeba zaszaleć nieco formą, bo pomysł na skalniak jest tak samo ważny, jak jego wykonanie. Polecamy zaczerpnąć inspiracje z tatrzańskich lub alpejskich pejzaży, a oprócz skał i kamieni na skalniak można wykorzystać też rollbordery, czyli drewniane zbijane płotki odgradzające poszczególne fragmenty kwietnika. Jako urozmaicenie aranżacji i wzbogacenie ogródka polecamy przepiękne pergole, które będą idealnym dopełnieniem ogrodowego wystroju. A jeżeli do tego wszystkiego postawisz ławeczkę wypoczynkową pomiędzy pergolą a skalniakiem, wtedy już w ogóle – bajka!

Pomysł na skalniak – jaką konwencję przyjąć?

skalniak rośliny ogródSkalniak to rodzaj aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Oto kilka propozycji na to, jak wprowadzić skalniak do ogrodu, by uzyskać interesujące efekty:

  • Wyniesienie terenu, stok, nasyp – skalniak, którego centralną częścią jest jakiś nasyp otoczony kamieniami lub rollborderami. Kamienie pełnią tu bardzo ważny element; mogą zostać poustawiane losowo lub z głębszym zamysłem, tworząc konkretne formacje i wzory. Kwiaty i małe krzewy powinny wyrastać pośród kamieni, dookoła nich, spod nich, a także nad nimi. Taki kopczyk może znajdować się w centralnej części ogrodu lub gdzieś na uboczu sprytnie wkomponowany w rzeźbę terenu.

  • Połączenie ze ścieżką w ogrodzie – ten pomysł na skalniak zakłada, że formacja zostanie wybudowana wzdłuż ścieżki. Wystarczy jakieś naturalne wzniesienie przez które będzie przebiegała ścieżka, ustawić kamienie na skalniak, zasadzić kwiaty i krzewy. I to właściwie tyle. Proste? Proste.

  • Połączenie z oczkiem wodnym – skalniak w ogrodzie w którym znajduje się nawet niewielkie oczko wodne… ach, to brzmi jak marzenie. Taka formacja może przywodzić na myśl tatrzańskie stawy np. Morskie Oko otoczone skałami, krzewami i górskimi roślinami. Pamiętajmy też, aby nie robić całego ogrodu w konwencji skalniaka, a jedynie jakiś jego fragment, w przeciwnym razie aranżacja może wydać się zbyt monotonna.

  • Zejście do ogrodu w formie skalniaka – a może by tak taras lub schody połączyć z jakimś rodzajem kwietnika i każdorazowo schodząc do ogrodu przechodzić przez roślinny skalniak? Wyobraź sobie schody z kamienia naturalnego, a po obu stronach kopczyk, na którym rośnie górska flora. Brzmi ciekawie, prawda?

  • Motyw przewijający się w ogrodzie – nie jeden i nie dwa duże skalniaki, lecz ich kompozycja. Tu mały skalniaczek, tam większy, a jeszcze gdzieś indziej kilka stojących obok siebie kamiennych głazów wokół których rosną kosodrzewiny. Ten pomysł na skalniak wymaga sporej inwencji twórczej i pieczołowitego planowania, ale efekt będzie oszałamiający.

  • Cały ogród jako skalniak – mimo iż wyżej napisaliśmy, że cały ogród zaaranżowany na skalniak to niezbyt dobry pomysł, to przecież reguły są po to, aby je łamać. W przypadku dobrego pomysłu i nieszablonowego wykonania nawet cały ogród będący skalniakiem może ciekawie się prezentować. Trochę jak górska wyżyna, na której jak okiem sięgnąć widać: skały, kosodrzewinę i gdzieniegdzie przebijające się zuchwałe rośliny, którym niestraszne są trudne warunki.

Jakie rośliny na skalniak?

Do formy skalniaka pasują zwłaszcza: skalnica arendsa, tulipan, zawciąg nadmorski, smaglica pospolita, głodek, rojnik pajęczynowaty, jaskier płomiennik, rojnik górski, rojnik alpha, jałowiec, sosna, kosodrzewina, cyprysiki, żywotniki i wiele innych. Rośliny na skalniak mają to do siebie, że można z nich tworzyć naprawdę wiele inspirujących kombinacji, i jeżeli tylko będą się Tobie podobały, nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły się tam również mniej ortodoksyjne gatunki. Zachęcamy do eksperymentowania i zabawy formą.

Rate this post
Tagi: , ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *