Ekologia w ogrodzie. Moda na ogród ekologiczny

Słyszysz: ogród ekologiczny – i myślisz: warzywnik uprawiany bez nawozów chemicznych. Jednak ogród ekologiczny jest znacznie szerszym pojęciem i może odnosić się do miejsca, które z grządkami warzywnymi nie ma wiele wspólnego. To przede wszystkim filozofia urządzania i pielęgnacji terenu wokół domu; może obejmować także ogrody kwiatowe czy rekreacyjne. Wybierz ten typ ogrodu zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zbudować przestrzeń maksymalnie zbliżoną do natury, a jednocześnie zaoszczędzić czas i pieniądze na jej pielęgnację.

Ekologia w ogrodzie – jak wyglądają ogrody ekologiczne?

Ogród ekologiczny to miejsce, które jest przyjazne nie tylko środowisku, ale także człowiekowi. Pod względem estetycznym przypomina nieco naturalne tereny, w których ingerencja z zewnątrz jest ograniczona do minimum. Podstawową roślinność w ekologicznym ogrodzie stanowią łatwe w pielęgnacji drzewa owocowe, krzaki niskopienne, zioła czy kwiaty polne charakterystyczne dla danego regionu.

Ekologiczny ogród warzywny

pomidory uprawa tunel foliowyMimo że ogród ekologiczny nie musi posiadać warzywnika, to jednak warto go założyć. Dostęp do świeżych warzyw o pewnym pochodzeniu jest nie do przecenienia. Tylko wtedy możesz mieć gwarancję, że to, co jesz, jest faktycznie zdrowe i było nawożone we właściwy sposób. Nie mówiąc już o tym, że często warzywa z własnej uprawy są o wiele smaczniejsze niż te kupowane w marketach czy na targach. Na swoje potrzeby często wystarczy już zaledwie kilka grządek. W przypadku bardziej wymagających gatunków, jak pomidory czy ogórki, warto zainwestować w tunel foliowy, który pomoże stworzyć lepsze warunki do ich rozwoju – stałą temperaturę na odpowiednim poziome czy optymalną wilgotność.

Uprawiając ekologiczny ogród warzywny, należy zadbać także o odpowiedni system nawożenia i podlewania. Dlatego też zamiast chemicznych nawozów stosuje się kompost, a do podlewania wykorzystuje się głównie deszczówkę i wodę szarą.

Ogród ekologiczny to ogród samowystarczalny

Roślinność, która sama o siebie zadba, pomaga znacznie obniżyć koszty utrzymania, bo nie będzie wymagała dodatkowego intensywnego podlewania czy nawożenia. To nie tylko poprawi stan naszej planety, ale także pozwoli zaoszczędzić Ci pieniądze i czas spędzony na pielęgnacji zieleni. Żeby koszty prowadzenia ogrodu ekologicznego były jeszcze niższe, można założyć własny kompostownik będący źródłem naturalnego nawozu, a do podlewania stosować zebraną podczas opadów deszczówkę.

Wybierając i sadząc gatunki roślin w sposób przemyślany, można przysłużyć się planecie także na inne sposoby. Odpowiednia roślinność może stać się siedliskiem życia dla wielu gatunków zwierząt. Wiele z nich może okazać się pomocnych w walce z naturalnymi szkodnikami, na przykład mszycami albo gryzoniami. Natomiast każde zasadzone drzewo liściaste przyczyni się do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Ważnym elementem w każdym ogrodzie ekologicznym jest drobna architektura i meble ogrodowe. Altany czy odpowiedni zestaw do wypoczynku wykonany z naturalnych materiałów jak drewno, czy rattan doskonale wkomponują się w przestrzeń i pomogą w pełni wykorzystać jej rekreacyjny potencjał. Świetnie sprawdzą się także domki na narzędzia wykonane z drewna lub trwałego tworzywa imitującego drewno, które nie będą kontrastowały z bujną roślinnością rosnącą na naszej ekologicznej działce. Dostępne są w różnych wersjach, więc z pewnością znajdziesz taką, która nie tylko pomieści wszystkie niezbędne sprzęty, ale także będzie wyglądała stylowo i idealnie wpasuje się w charakter ogrodu.

Meble ogrodowe do ekologicznego ogrodu

meble ogrodowe zestawW ogrodzie ekologicznym ważne są naturalne surowce, dlatego wybiera się przede wszystkim meble z drewna lub rattanu. Nie tylko wyglądają one efektownie, ale są także trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ponadto, jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone, to z powodzeniem przezimują w ogrodzie, nie trzeba więc szukać dla nich dodatkowego miejsca pod dachem. Do ich konserwacji można stosować bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalne oleje, które nie posiadają toksyn ani innych szkodliwych substancji. Meble ekologiczne mają także inną zaletę – są biodegradowalne, a dzięki temu, że się rozłożą w naturalny sposób, nie będą dodatkowo zaśmiecały środowiska.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *