Gdzie przechowywać narzędzia w sezonie i poza nim?

Narzędzia ogrodowe są niezbędne do pielęgnacji przydomowej zieleni, nawet gdy posiadamy bliski naturze, samowystarczalny ogród ekologiczny. Gdzie je przechowywać i jak konserwować narzędzia, by mogły służyć nam jak najdłużej? Przeczytaj ten poradnik i przekonaj się, że nie jest to trudne, wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach

Narzędzie ogrodnicze – znajdź na nie odpowiednie miejsce

domek na narzędzia

Nie wystarczy, że kupisz dobre narzędzia ogrodowe, jeśli nie zadbasz o ich odpowiednie przechowywanie. Zbyt duża wilgoć czy niewłaściwa temperatura mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na ich stan, ale sprawić nawet, że będą stanowiły zagrożenie i dla użytkownika, i dla samych roślin. Dlatego warto zarówno w sezonie, jak i poza nim, trzymać cały sprzęt ogrodniczy w odpowiednim miejscu. Jakie będzie najwłaściwsze?

Wiele osób przechowuje narzędzia w garażach albo murowanych przybudówkach. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić z uwagi na brak miejsca w budynkach. Wówczas świetnie sprawdzi się klasyczny domek na narzędzia wykonany z blachy. Ściany takiego domku są wystarczająco grube, by chronić przechowywane w nim rzeczy przed zmianami temperatury i wilgocią. Optymalnie zaplanowany system przechowywania sprawi natomiast, że mimo niedużej przestrzeni, wewnątrz zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty ogrodowe. Pamiętaj jednak, że gdy masz dzieci, każdy schowek na narzędzia musi być zamykany tak, by nie miały one do niego dostępu!

Odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone narzędzia ogrodnicze nie mają zbyt wielu wymagań, jeśli chodzi o warunki przechowywania, więc możesz je trzymać w domku narzędziowym również w trakcie zimy. Wyjątek stanowią węże ogrodnicze i inne gumowe elementy, które warto dodatkowo przykryć odpowiednimi pokrowcami na wypadek, gdyby temperatura wewnątrz spadła w okolice zera.

Wybieramy najlepszy domek ogrodowy na narzędzia

składzik na narzędzia ogrodoweDomek na narzędzia ogrodnicze to dobry pomysł. Dzięki różnorodności rozwiązań dostępnych na rynku z pewnością znajdziesz taki, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Zwłaszcza że poszczególne modele różnią się między innymi powierzchnią, wysokością czy materiałem, z jakiego zostały wykonane. Dużym powodzeniem cieszą się konstrukcje drewniane lub metalowe, które są nie tylko bardzo trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale także praktycznie nie wymagają konserwacji. Dzięki różnym wielkościom dobierzesz odpowiednią konstrukcję do ilości posiadanego sprzętu ogrodniczego oraz ilości miejsca w ogrodzie. Jeśli jednak musisz iść na ustępstwa i postawić mniejszy domek, niż potrzebujesz, to zamontuj w nim system przechowywania dostosowany do liczby oraz wielkości posiadanych narzędzi. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza solidne haki na ścianie, które pozwolą ograniczyć ilość zajmowanej powierzchni. Każde narzędzie powinno mieć swoje miejsce, bo łatwiej utrzymać porządek w schowku i jednocześnie dbać o posiadany sprzęt ogrodniczy.

Jeśli chodzi o schowki ogrodowe czy inne konstrukcje tego typu, to liczy się nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. Domek odbiegający stylistyką od charakteru ogrodu może znacząco obniżyć walory przestrzeni. Na rynku dostępne są zarówno wersje neutralne kolorystycznie, jak i modele wykonane z blachy imitującej prawdziwe drewno. Te doskonale sprawdzą się zwłaszcza w ogrodach ekologicznych i skandynawskich, które w dużym stopniu nawiązują do środowiska naturalnego. Możesz zdecydować się także na wersje dwukolorowe np. taki domek Keter Oakland lub modele wyposażone w duże okna zapewniające stały dostęp światła. Taki domek wykorzystasz nie tylko jako magazyn, ale również jako warsztat.

Konserwacja narzędzi ogrodowych

narzędzia ogrodowe konserwacjaOdpowiednie oczyszczenie i zabezpieczenie narzędzi ogrodowych po każdym użyciu jest niezbędne, by zachować je w dobrej kondycji. Soki z roślin oraz zabrudzenia łatwo wnikną w metalowe elementy i spowodują ich szybszą korozję. Kontakt z uszkodzonym i zanieczyszczonym sprzętem może okazać się dla roślin katastrofalny, prowadząc nawet do zakażenia i usychania. Z tego względu prawidłowa konserwacja i przechowywanie narzędzi ogrodowych jest niezwykle istotna. Warto dbać o wszelkie nożyce i łopaty, zabezpieczając je odpowiednimi preparatami antykorozyjnymi. Regularnej kontroli wymagają także elementy ruchome. Źle dokręcone lub uszkodzone śruby mogą stanowić duże zagrożenie dla użytkownika. Równie ważne jest zadbanie o sprzęt elektryczny i elektroniczny wykorzystywany w ogrodzie. W jego konserwacji zawsze kieruj się załączoną instrukcją i stosuj odpowiednie, wskazane przez producenta środki czystości.

Pamiętaj, że skontrolowanie i konserwacja narzędzi ogrodowych wyłącznie raz w roku – na początku sezonu – nie wystarczy. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i sprawdzaj stan przyrządów przed każdym użyciem.

Rate this post
Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *