Grill w ogrodzie – grillowanie pod chmurką o każdej porze roku

Grillowanie jest naszą narodową rozrywką. Gdy słońce wychodzi zza chmur, śnieg topnieje i robi się coraz cieplej, Polacy tłumnie wychodzą nad rzeki i jeziora, by zrelaksować się przy grillowanej karkówce i kiełbasie. Jeszcze lepiej, gdy masz warunki na to, by pozwolić sobie na grillowanie w ogrodzie, gdyż możesz robić to przez cały rok, jeśli tylko pogoda sprzyja. Dowiedz się, czy można zgodnie z prawem grillować w ogrodzie i jak przygotować miejsce do grillowania.

Czy można grillować w przydomowym ogródku i na balkonie?

Polskie prawo podchodzi liberalnie do możliwości grillowania i właściwie nie zabrania tego na prywatnym terenie oraz w większości rekreacyjnych miejsc publicznych np. w parkach, nad jeziorami czy nad rzekami. Jednak to od zarządcy konkretnego terenu zależy czy można tam grillować i rozpalać ogniska, czy jest to zabronione.

Jeżeli jesteś właścicielem działki lub domu z ogrodem, nie ma przeciwwskazań do tego, by na własnym terenie ustawić grilla lub postawić drewnianą altankę i przy niej urządzić palenisko. Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli korzystasz z działki dzierżawionej lub należącej do wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej. W takim wypadku niezbędna będzie zgoda właściciela lub zarządcy na to, czy można grillować w ogrodzie.

W teorii nie ma prawnego zakazu grillowania na balkonie, jednak zasady dobrego współżycia z sąsiadami wymagają zachowania ostrożności. Zazwyczaj spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota nie pozwalają na rozpalanie grilla. Jeżeli sąsiad wezwie policję lub straż miejską, można spotkać się z przykrymi konsekwencjami, dlatego miłośnikom grillowanych potraw doradzamy wyjazd nad jezioro. Trzeba tylko pamiętać, by wybierać miejsca, w których taka forma relaksu jest dozwolona.

Jak przygotować miejsce do grillowania?

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, działki lub innego skrawka ziemi, na której możesz zaplanować stałe miejsce do grillowania, warto rozejrzeć się za rozwiązaniami, pozwalającymi na swobodne kucharzenie na świeżym powietrzu o każdej porze roku – również zimą.

Przede wszystkim grill w ogrodzie powinien być ustawiony w bezpiecznym miejscu z dala od łatwopalnych przedmiotów oraz niedostępny dla dzieci. Mimo iż nie jest to otwarty ogień, zawsze istnieje możliwość wywołania pożaru, zwłaszcza podczas suszy i wietrznych dni. Dobre grille ogrodowe zazwyczaj są odpowiednio zabezpieczone, ale i tak radzimy przemyśleć lokalizację urządzenia.

Miejsce do grillowania może znajdować się pod chmurką, jednak wtedy jest się mocno zależnym od pogody. Dlatego warto pokusić się o stałą konstrukcję pełniącą funkcję miejsca do grillowania, altanki wypoczynkowej albo miejsca spotkań na popołudniową herbatkę. Możesz też zdecydować się na wybór całkowicie osłoniętego modelu w formie domku łatwego do ogrzania podczas chłodniejszych dni. W sklepie Meble.Ogrodowe.net znajdziesz duży wybór gotowych altanek drewnianych do ogrodu. Ich postawienie nie wymaga zgody budowlanej i jest proste jak składanie bardzo dużych klocków.

Meble do wypoczynkowej altanki

altanka ogrodowa grillGrillowanie w ogrodzie nie byłoby tak przyjemne, gdyby nie można było na czymś usiąść i oddać się przyjemności rozmów oraz spożywania przepysznych posiłków. W tym zakresie istnieje całkiem sporo praktycznych rozwiązań: meble plastikowe, które mogą stać na świeżym powietrzu przez cały rok i nic im się złego nie stanie; lub meble technorattanowe, równie trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale jednocześnie bardziej reprezentacyjne. Bardzo dobrze sprawdzą się również drewniane meble ogrodowe, które wymagają podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i okresowej konserwacji, za to odwdzięczą się ładnym wyglądem i długim okresem użytkowania.

Grillowanie na działce i w ogrodzie zasady

Aby czynność ta była przyjemna dla Ciebie, Twoich towarzyszy oraz sąsiadów, pamiętaj o podstawowych zasadach grillowania:

  • Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Postaw grilla tak, by nie zagrażał nikomu i zawsze miej pod ręką gaśnicę.

  • Pal tylko węglem drzewnym lub drewnem i specjalnymi podpałkami. Palenie śmieciami jest nie tylko niezdrowe, ale również niezgodne z prawem.

  • Pamiętaj, że grill może przeszkadzać niektórym sąsiadom. Jeżeli chcesz z nimi żyć w zgodzie, ustal, czy możesz rozpalać grilla, a najlepiej zaproś ich na pyszną karkówkę.

  • Jeżeli wybierasz się z grillem poza ogród lub działkę, rozpalaj go tylko w miejscach dozwolonych.

  • Nigdy nie rozpalaj grilla, jeżeli ogłoszony jest stan zagrożenia pożarowego. Czasami wystarczy tylko jedna iskra, by doszło do tragedii.

  • Pozostaw po sobie porządek.

Rate this post
Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *