Jak dbać o trawnik, by przez cały sezon był powodem do dumy?

Równiutki, soczyście zielony trawnik jest marzeniem wielu posiadaczy ogrodów. Niestety bardzo często kończy się na marzeniach, a jedyną czynnością pielęgnacyjną (i to nie zawsze) jest koszenie trawy kilka razy w sezonie. Idealny trawnik jest zasługą regularnych zabiegów: koszenia, czyszczenia, nawożenia i podlewania, a czasami również odchwaszczania. Oto co musisz wiedzieć na temat: jak pielęgnować trawę.

trawnik idealny jak dbać

Po zimie przychodzi wiosna – opieka nad trawnikiem zaczyna się już wtedy

Jeżeli chcesz mieć po prostu ogród z trawą, to nie musisz wiele robić. Trawa sama urośnie (razem z chwastami), ale przecież nie o to chodzi. Podstawą zadbanego ogrodu są wiosenne porządki, o których szerzej pisaliśmy w artykule poświęconym właśnie temu tematowi. Jednym z elementów wiosennych porządków jest zadbanie o trawnik, który po zimie jest pokryty zgniłymi liśćmi, gałązkami, zwierzęcymi odchodami i śmieciami oraz pozostałą „martwą naturą”. Rzecz jasna trzeba się tego wszystkiego pozbyć.

Grabienie i wyczesywanie trawnika (wertykulacja) jest podstawowym elementem pielęgnacji murawy w ogrodzie. Trawnik należy wyczyścić z liści, zalegających resztek darni, czyli obumarłych roślin. Grabiąc trawę, pozbędziesz się nieestetycznych pozostałości po zimie oraz miejsc, w których mogą rozwijać się bakterie i grzyby; równocześnie napowietrzysz trawnik i pozwolisz glebie na odpowiednie nawilżenie. To oczywiście zaowocuje ładną murawą.

Następnym krokiem jest aeracja, czyli nakłuwanie gleby grabiami, by poprawić jej strukturę i napowietrzyć system korzeniowy. Powstałe otwory trzeba wypełnić piaskiem poprawiającym przepuszczalność gleby to tzw. piaskowanie.

Ubytki w trawie należy uzupełnić regeneracyjną mieszanką nasion i rozrzucić na trawniku cienką warstwę dobrze rozłożonego kompostu lub specjalnego nawozu do trawy, który bez problemu kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Dopiero po tych wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych trawnik można pozostawić, by rósł w spokoju.

Jak dbać o trawnik w sezonie? ABC pielęgnacji trawy

Zdrowy, równy, idealny trawnik wymaga całorocznej pielęgnacji i regulacji. Podstawą jest oczywiście koszenie, a bez systematycznego skracania trawnik szybko zarośnie. Optymalna wysokość trawników przydomowych to 3,5 cm – 4 cm i nie należy dopuszczać do sytuacji, w której trawa urośnie ponad 10 cm, gdyż jednorazowo można skosić tylko połowę długości źdźbła.

Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać?

Wybór jest ogromny, ale kupienie naprawdę dobrej kosiarki, która posłuży przez lata i będzie przystosowana do danego terenu, może być wyzwaniem. Kosiarki ogrodowe elektryczne sprawdzą się w niewielkich ogrodach, o powierzchni nieprzekraczającej długości przedłużacza, ale ich użytkowanie nie jest specjalnie wygodne.

Kosiarki spalinowe, zapewniają większą swobodę i wygodę, np. kosiarka spalinowa Honda z napędem NAC sprawdzi się jako doskonały kandydat ze względu na regulację wysokości i szerokości koszenia, duże łożyskowe koła umożliwiające jazdę po nierównym terenie, 60-litrowy kosz i 4 funkcje pozbywania się trawy. Sprawdź też inne kosiarki ogrodowe dostępne w naszej ofercie.

Przed zakupem kosiarki ogrodowej warto się dobrze zastanowić nad tym, czego potrzebujesz, gdyż nieco inna kosiarka będzie Ci potrzebna na duży trawnik, a inna kosiarka na mały trawnik oraz do nierównego ogrodu ze wzniesieniami, nierównościami czy wieloma krzewami. Można kupić zwykłą, prostą kosiarkę elektryczną, ale prawdopodobnie nie będzie to zbyt wygodne. Z drugiej strony, przy niewielkiej działce, kupowanie dużej kosiarki nie ma sensu. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie ręczna podkaszarka żyłkowa, którą wciśniesz się nawet do wąskich przestrzeni pod krzakami, drzewami, skalniakami i płotem.

Jak uzyskać idealny trawnik? – na koszeniu się nie kończy

podlewanie ogrodu pielęgnacjaOprócz regularnego podkaszania murawy bardzo ważne jest jej nawożenie, zwłaszcza jeżeli ścięta trawa jest zbierana do kosza i wyrzucana. Gleba musi zostać wzbogacona o składniki odżywcze niezbędne do rozwoju trawy. Należy stosować nawozy naturalne (warto np. rozrzucić ścinki z trawy lub dobrze rozłożony kompost), nawozy sztuczne mogą być uzupełnieniem, ale nie powinny zastępować naturalnego nawożenia. Niestety nawozy mają to do siebie, że stymulują nie tylko wzrost trawy, ale również innych roślin, dlatego ważne jest regularne usuwanie chwastów, których nie chcemy na trawniku. Można to robić ręcznie lub zastosować herbicydy do zwalczania chwastów dwuliściennych.

Aby uzyskać idealny trawnik, murawa musi być podlewana co 2-3 dni zwłaszcza w okresach bez opadów. Intensywne podlewanie (min. 8-12 litrów na m2) powinno przebiegać w godzinach porannych tak, by woda mogła dostać się do głębszych warstw gleby, zanim odparuje.

Może się wydawać, że tych zabiegów jest strasznie dużo, ale – pod warunkiem regularnej pielęgnacji ogrodu – nie zajmą wiele czasu.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *