Jak przygotować meble ogrodowe do użytku przed sezonem?

Poświęcasz naprawdę dużo czasu i pieniędzy na zakup mebli ogrodowych, i nie chcesz ich wymieniać już po jednym sezonie? Odpowiednia pielęgnacja to klucz do tego, by akcesoria służyły jak najdłużej. Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się, że czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych nie są skomplikowanymi czynnościami.

Regularne czyszczenie mebli ogrodowych to podstawa

Wszystkie meble ogrodowe, nawet te wykonane z najtrwalszych materiałów, wymagają troski i odpowiedniego podejścia do pielęgnacji, inaczej nie masz co liczyć, że zachowają estetyczny wygląd, a jednocześnie będą w pełni sprawne. Jeśli jednak zaczniesz dbać o nie odpowiednio wcześnie, to nie będziesz martwić się o ich kondycję. Pamiętaj przy tym, że na rynku dostępne są modele wykonane z różnego rodzaju materiału i każdy z nich wymaga innej troski – czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych z rattanu wygląda inaczej niż zestawu wykonanego z drewna, czy to rodzimego, czy egzotycznego.

W wielu przypadkach przygotowanie mebli do następnego sezonu nie zaczyna się wiosną, a… latem, czyli w samym środku okresu ich użytkowania. Często bowiem to odpowiednia pielęgnacja jest najlepszą metodą ich konserwacji. Dotyczy to zwłaszcza mebli z rattanu, technorattanu i wikliny, które trzeba regularnie czyścić łagodnymi środkami myjącymi przy użyciu miękkiej szczotki lub ściereczki. Mniej uwagi w sezonie wymagają natomiast drewniane meble, jednak ich konserwacja przed zimą jest nieco bardziej czasochłonna.

Jak przygotować meble ogrodowe na zimę?

Pod koniec sezonu, zazwyczaj jesienią, przychodzi czas na właściwe przygotowanie zestawu mebli ogrodowych do przezimowania. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, należy rozpocząć od dokładnego czyszczenia. Te z drewna, wikliny czy rattanu trzeba dokładnie umyć i wysuszyć, by wilgoć nie zmieniła ich wyglądu i struktury. Całość dobrze jest pokryć odpowiednim preparatem ochronnym, zwłaszcza gdy zimę mają spędzić w ogrodzie lub na tarasie, gdzie będą wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Niskie temperatury i śnieg dobrze zniosą również meble z technorattanu, więc chowanie ich nie jest konieczne. Warto jednak zainwestować w pokrowce na meble ogrodowe na zimę, które zminimalizują działanie potencjalnie szkodliwych czynników.

Planujesz przenieść zestawy z ogrodu pod dach? Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym będą zimować, miało względnie stałą temperaturę, odpowiednią wilgotność i było dobrze wentylowane. Złe warunki przechowywania mogą niekorzystnie odbić się na jakości zastosowanego materiału i wyglądzie samych mebli – a tego chcesz przecież uniknąć.

Jeśli odpowiednio zadbamy o wszystko jeszcze przed zimą, to meble ogrodowe wiosną powinny znajdować się w na tyle dobrym stanie, że będą wymagały jedynie porządnego odkurzenia i ewentualnie drobnych napraw. Niektóre zestawy drewniane mogą wymagać także dodatkowej warstwy farby, zwłaszcza w sytuacji, gdy zauważysz pierwsze oznaki łuszczenia się starej powłoki.

Meble ogrodowe – czym je zabezpieczyć na zimę?

Tak, jak pielęgnacja mebli ogrodowych różni się w zależności od zastosowanego materiału, tak różnią się środki do czyszczenia i konserwacji. Dobór odpowiedniego preparatu jest bardzo ważny, bo przecież nie chcemy zniszczyć powierzchni czy spowodować zmiany koloru zestawu.

Najmniej problematyczne pod tym względem wydaje się drewno rodzime, które można pomalować wieloma preparatami, czy to bezbarwnymi, czy kolorowymi. Do czyszczenia drewnianych mebli ogrodowych wystarczy zwykła woda i delikatny detergent. Po umyciu meble należy pokryć warstwą środka ochronnego. Jeśli są wykonane z drewna surowego, nielakierowanego, należy je pokryć bejcą lub regularnie olejować. Jeśli drewno jest lakierowane, trzeba sprawdzić, czy lakier nie ma uszkodzeń, a raz na dwa lata należy przeprowadzić gruntowną renowację ze zdjęciem starego lakieru i nałożeniem nowego. Drewno egzotyczne trzeba natomiast regularnie olejować i również przeprowadzać regularne przeglądy i renowacje. Takie starania nie tylko poprawią jego wygląd, ale także zabezpieczą przed działaniem słońca, wilgoci i niskich temperatur.

Meble rattanowe są już bardziej wymagające, bo nieodpowiedni środek może spowodować ich znaczne zszarzenie. Najlepiej czyścić je wodą z łagodnym środkiem myjącym, a w ramach konserwacji pomalować lakierem przeznaczonym do drewna. Taka warstwa zewnętrzna pomoże w utrzymaniu ich w czystości w trakcie sezonu, ograniczając absorpcję zanieczyszczeń.

Czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych jest jeszcze prostsza i mniej wymagająca. Wystarczy je regularnie myć środkami bez dodatków ściernych, które mogłyby porysować powierzchnię. Nie ma natomiast konieczności zabezpieczania go dodatkowymi środkami w ramach przygotowania do przechowywania. Wystarczy jedynie przykryć je pokrowcem na meble ogrodowe na zimę, który bez problemu dostaniesz w odpowiednich sklepach.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *