Jak walczyć z suszą w ogrodzie? Poradnik dla działkowiczów-amatorów

Letnie upały dają się we znaki, i to nie tylko ludziom oraz zwierzętom, ale również – a właściwie przede wszystkim – roślinom. Widać to po wysokich cenach warzyw, po drzewach, które gdzieniegdzie wyglądają jakby już nadeszła jesień, po niskim stanie wód, a nade wszystko po ogródkach i działkach. Susza w ogrodzie, nadmierne nasłonecznienie, zbyt wysokie temperatury i brak deszczu powodują ogromne straty w ukochanych ogródkach. Poznaj sposoby na suszę i dowiedz się, jak zatrzymać wodę w ogrodzie.

Wszyscy kochamy lato. Do czasu. Czym jest susza?

susza kwiaty uschnięteKiedy zaczyna się susza w ogrodzie, a kiedy mamy do czynienia jedynie z przedłużającym się brakiem opadów? W krótkiej perspektywie, gdy panuje wysoka temperatura, niska wilgotność i nie ma opadów, panuje tzw. susza glebowa, charakteryzująca się wysuszeniem wierzchniej warstwy ziemi. Taki poziom wysuszenia jest niebezpieczny przede wszystkim dla roślin o płytkim zakorzenieniu, zwłaszcza dla truskawek i roślin jednorocznych.

Gdy brak opadów się przedłuża, nadal panuje wysoka temperatura, wilgotność powietrza jest niska i na dodatek obniża się poziom wód gruntowych, mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. Jest to stan niebezpieczny dla drzew oraz roślin nawet z głębokim zakorzenieniem. Domyślasz się zapewne, że tego typu susza w ogrodzie to pewna śmierć dla Twoich roślin.

Susza fizjologiczna spowodowana niemożliwością pobierania wody przez roślinę, pomimo występowania tej wody w glebie. Zjawisko to jest konsekwencją niskiego potencjału osmotycznego gleby, spowodowanego głównie przez zimowe solenie dróg.

Domowe ogródki szczególnie narażone są na skutki suszy, ponieważ większość roślin ma płytkie zakorzenienie. Już kilka gorętszych i suchych dni może oznaczać niebezpieczną suszę w ogrodzie.

Jak uchronić się przed suszą?

susza uschnięte kwiatyPodlewanie – najprostszym sposobem na suszę w ogrodzie jest regularne podlewanie roślin. Należy robić to rozważnie, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy nie jest zbyt gorąco. Podlewanie w trakcie dnia, gdy słońce mocno operuje, sprawi, że większość wody i tak prędzej wyparuje, niż się wchłonie w glebę. Na dodatek krople wody będą działały jak malutkie soczewki, skupiając promienie słoneczne i prowadząc do poparzeń liści. Codzienne, wielokrotne nawadnianie jest męczące i prowadzi do dużych strat wody. Czy jest więc jakiś sposób na suszę, który zmniejszy zużycie wody?

Przygotowanie gleby – wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, polecamy tak zabezpieczyć ziemię w ogródku, by zminimalizować straty wody. To jeden z najlepszych sposobów na suszę. Przed zasadzeniem roślin o płytkim zakorzenieniu warto glebę przygotować tak, by woda nie wchłaniała się zbyt głęboko, na przykład wykonać ściółkowanie gleby za pomocą agrowłókniny lub maty ściółkującej. Taki zabieg zapobiega też parowaniu wody, a rośliny mają dłużej dostęp do wilgotnego podłoża. Warto wypróbować obkładanie ziemi płaskimi kamieniami, ten zabieg ma na celu ułożenie ochronnej warstwy, pomagającej zatrzymać wilgoć. Nie zapominaj też o regularnym nawożeniu podłoża, by wzbogacić glebę i wzmocnić rośliny. Nawożenie wpływa na właściwości wodno-powietrzne podłoża. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne agrożele kumulujące wodę, którą następnie powoli oddają korzeniom. Takie przygotowanie podłoża sprawia, że susza w ogrodzie będzie mniej dotkliwa dla roślin, a przedłużające się okresy posuchy nie skończą się zmarnowanym wysiłkiem.

Cieniowanie – prażące słońce jest wrogiem roślin. Zastanawiając się jak uchronić się przed suszą, warto zadbać o to, by delikatne rośliny nie znajdowały się w pełnym słońcu. Aby zapewnić cień ukochanym kwiatom warto wykorzystać kratki ogrodowe lub pergole ogrodowe. Osłanianie roślin za pomocą narzuconej na pergolę włókniny albo siatki ogrodowej to bardzo skuteczny sposób na suszę w trakcie najgorętszych dni.

szklarnie ogrodowe materiały pcv metal szkłoSzklarnie – czy szklarnia jest dobrym pomysłem na suszę? Tak, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie warunki. Aby zapewnić pożądaną temperaturę i wilgotność, trzeba pamiętać, by regularnie wietrzyć wnętrze, rozciągnąć cieniówki od południowej strony oraz utrzymywać wewnątrz wilgotność na poziomie pożądanym dla danego gatunku roślin. Przydatnym zabiegiem jest zamoczenie podłogi – parująca woda schładza i nawilża powietrze. Tam, gdzie panują upały, polecamy szklarnie z poliwęglanu, jest to materiał, który nie skupia promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrze nie nagrzewa się do ekstremalnych temperatur. Regularne nawadnianie roślin w szklarni uchroni je przed przesuszeniem, a szklarnia na suszę może być ratunkiem dla najdelikatniejszych i płytko zakorzenionych roślin wymagających szczególnej troski.

Rate this post
Tagi: , ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *