Jak zrobić meble ogrodowe z palet i skrzynek?

Jedna skrzynka, druga skrzynka; tu sobie krzesełko sklecimy na poczekaniu i jeszcze stoliczek, i pyk, gotowe. 5 minut roboty i mebel zrobiony! Jakież to proste! Meble ogrodowe z palet faktycznie da się wykonać w 5 minut, ale jeżeli chcemy, aby efekt był ciekawszy, trzeba jednak poświęcić na to nieco więcej czasu i mieć jakiś pomysł. Czas pozostaje po Twojej stronie, my natomiast możemy podrzucić parę interesujących inspiracji, jak zrobić meble z palet do ogrodu.

DIY, czyli zrób to sam. Meble ogrodowe z palet – teraz to modne!

meble ogrodowe z palet drewnianychTrend na ręcznie robione rzeczy zatacza coraz większe kręgi, a o meblach z palet pewnie każdy już słyszał. Co jest w nich takiego pociągającego? Zapewne to, że są stosunkowo proste do wykonania, niemal jak składanie konstrukcji z klocków.

Palety mają różną konstrukcję i rozmiar, te najpopularniejsze to tzw. trójwarstwowe europalety o wielkości 120×80×15 cm. W powszechnym użyciu są też dwuwarstwowe palety jednorazowego użytku i to właśnie najczęściej z nich wykonuje się domowe konstrukcje, ponieważ zostają one u zamawiającego. Oryginalne europalety są dość drogie i używa się ich wielokrotnie, natomiast te jednorazowe otrzymuje się w gratisie wraz z zamawianym sprzętem np. lodówką lub innym gabarytem wymagającym transportu na paletach. Zupełnie za darmo otrzymuje się podstawowy surowiec wymagany do budowy mebli ogrodowych z palet.

Można też rozejrzeć się w punktach skupu, gdzie za rozsądne pieniądze można nabyć tyle palet, ile będzie potrzebnych do wykonania własnoręcznego stolika z palet, siedziska oraz innych akcesoriów.

Zacznij od projektu – stół z palet, fotele z palet, a może cały zestaw?

Zanim zabierzesz się do pracy, zastanów się, co właściwie chcesz zrobić, czyli zacznij od pomysłu jakie meble ogrodowe z palet chcesz, a dopiero potem bierz się do wykonania. Czego potrzebujesz oprócz pomysłu, chęci i zapału?

  • drewniane palety – to podstawa, bez tego się nie obejdzie,

  • kątowniki, płaskowniki, śruby i gwoździe,

  • wkrętarka, śrubokręt, młotek,

  • papier ścierny,

  • masa szpachlowa do drewna,

  • impregnat do drewna,

  • farby do drewna,

  • narzędzia do malowania,

  • elementy wykończeniowe.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? To proste!

palety drewniane na meblePalety wykonane są z nieoheblowanego drewna, dlatego pierwszym krokiem w celu wykonania własnych mebli ogrodowych z palet jest ich poprzycinanie na odpowiednie wymiary. Mając już przygotowane elementy, ważną czynnością jest oheblowanie i oszlifowanie desek. Wyobraź sobie drzazgę w siedzisku… to byłoby nieprzyjemne. Można użyć szlifierki lub zwykłego papieru ściernego o różnej gradacji. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie zadziory oraz na narożniki, te najlepiej zetrzeć tak aby były półokrągłe. Jeżeli trafisz na wystający gwóźdź, koniecznie go dobij, lub wyciągnij i wbij nowy. Gdy masz już przycięte i wygładzone palety, masz już klocki gotowe do składania. Ale najpierw…

…malowanie!

meble z palet malowanieJeżeli mają to być meble z palet na balkon, na taras lub do ogrodu muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Malowana powierzchnia powinna być sucha, czysta i przeszlifowana. W zależności od efektów, jakie chcesz osiągnąć, do malowania mebli z palet można wybrać impregnat do drewna, bejcę, lakierobejcę, farbę do drewna lub lakier. Zabieg impregnowania trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku. O tym, jak dbać o meble ogrodowe, również o meble z palet i jak je konserwować, pisaliśmy również w artykułach:

Bejca oraz lakierobejca zabezpieczają drewno i jednocześnie nadają pożądanego koloru, wyciągają strukturę słojów oraz ukrywają niedoskonałości desek. Pamiętaj, że drewno powinno być pokryte minimum dwiema warstwami. Każdy użytkowy mebel drewniany postawiony w ogrodzie, a takim są meble ogrodowe z europalet, musi być zabezpieczony przed biokorozją oraz szkodnikami.

Jak zrobić meble z palet? Skręcamy, zbijamy i składamy

Wreszcie nadeszła ta chwila, gdy stolik z palet, krzesło ze skrzynek lub inny mebel zaczynają nabierać kształtu. Bo oto, gdy masz już pomalowane segmenty, można zabrać się za składanie. Weź do ręki młotek, gwoździe, śruby, wkrętarkę, metr, kątowniki i poskładaj poszczególne fragmenty ze sobą. Pamiętaj o dobrym dopasowaniu oraz usztywnieniu łączeń. Elementy mocujące najlepiej przytwierdzić w mało widocznych miejscach lub tam, gdzie będą przykryte.

Na koniec pozostaje już tylko wykończenie: położenie miękkiej poduszki lub materaca ogrodowego na siedzisko kanapy, zamocowanie blatu z płyty lub szklanej tafli… I voila, meble ogrodowe z palet gotowe!

Meble z palet do ogrodu są proste do wykonania, efektowne i tanie. Jeżeli jednak nadal zastanawiasz się, jak zrobić meble ogrodowe z palet, nie masz pomysłu, chęci lub czasu, to może jednak lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowych mebli ogrodowych, które może nie wyglądają na ręcznie robione jak stół z palet lub donica ze skrzynki, ale za to charakteryzują się niebagatelnym designem, wytrzymałością i elegancją. A może warto pokusić się o pomieszanie stylów? Obok gotowych mebli ze sklepu Meble.Ogrodowe.net ustawić te własnoręcznie wykonane? Ten wybór pozostawiamy już Tobie.

Rate this post
Tagi: , , ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *