Jaki basen w ogrodzie – propozycje na każdą kieszeń

Niewiele przyjemności może równać się z uczuciem zanurzenia się w chłodnej wodzie podczas upalnego weekendu. Taka przyjemność wymaga jednak zazwyczaj wyprawy na basen, nad jezioro lub morze. Czy aby na pewno? Budowa basenu w ogrodzie wcale nie musi wiązać się z ogromnym budżetem i przekopywaniem całej działki. Oto kilka propozycji na basen w ogrodzie małym, jak i nieco większym kosztem, czyli dla każdego coś odpowiedniego.

Jaki basen do ogrodu wybrać?

basen ogrodowy dla dzieckaZanim zdecydujesz się na inwestycję w basen oraz w komplet wypoczynkowych mebli ogrodowych, warto przemyśleć kilka aspektów, które powinny zaważyć nad wyborem takiego, a nie innego rozwiązania:

  • Jakim budżetem dysponujesz? – Duży, stacjonarny basen betonowy wkopany w ziemię to spora inwestycja, ale istnieją tańsze, równie przyjemne alternatywy np. poliestrowe. Są też baseny przenośne o niewielkich rozmiarach, jak i całkiem małe baseniki dmuchane dla dzieci, w których dorośli również mogą zażyć chwili ochłody.

  • Jaką powierzchnią dysponujesz? – Basen, który zajmie całą dostępną przestrzeń, stanie się raczej przyczyną frustracji, niż miejscem relaksu. W takim przypadku lepiej sprawdzi się mały basen w ogrodzie. Na małej działce polecamy ustawić basen przenośny, który po sezonie można złożyć, a na dużej powierzchni można zrobić stałe miejsce na basen. Pamiętaj, że planując budowę basenu ogrodowego o powierzchni mniejszej niż 30m2, nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, ale większa niecka już takiego pozwolenia wymaga. Duża powierzchnia to również możliwość swobodnego ustawienia akcesoriów wypoczynkowych, zwłaszcza leżaków ogrodowych.

  • Kto będzie korzystał z basenu? – Czy ma to być basen dla dzieci, czy dla dorosłych, czy to rozrywka na weekendy podczas miesiąca-dwóch najbardziej słonecznych dni, czy z basenu chcesz korzystać częściej?

Te z pozoru oczywiste zagadnienia decydują o tym, ile kosztuje basen w ogrodzie oraz jaki basen do ogrodu wybrać. Do wyboru jest wiele technologii, z których dla basenów stacjonarnych najpopularniejsze są:

  • Impregnowana drewniana konstrukcja szkieletowa;

  • Konstrukcja z blachy stalowej lub aluminiowej;

  • Konstrukcja z żywicy poliestrowej, polipropylenu oraz żywic zbrojonych włóknem szklanym;

  • Konstrukcje murowane.

W przypadku basenów przenośnych wybór jest jeszcze większy. Wśród rozwiązań można wymienić konstrukcje polipropylenowe, metalowe, z PCV, z drewna i z gumy. Ważne jest, aby był wyposażony przynajmniej w filtry oczyszczające, w przeciwnym razie woda w basenie bardzo szybko zamieni się w niezbyt przyjemne bajoro.

Ile kosztuje basen w ogrodzie?

Koszt dobrego basenu przenośnego wynosi od 600 zł w górę. Na basen o średnicy 5-6 metrów trzeba przeznaczyć ponad 1200 zł, a koszt basenu stelażowego o długości 5 metrów to około 2000-4000 zł i wzwyż. Im bardziej zaawansowana konstrukcja i więcej dodatków, tym koszt będzie większy.

Miejsce na basen w ogrodzie – gdzie najlepiej?

leżak ogrodowy basenBudowa basenu w ogrodzie wiąże się z koniecznością dobrego zaplanowania przestrzeni, zwłaszcza jeżeli ma to być konstrukcja stacjonarna, ale i przenośna niecka zajmuje sporo miejsca. Szukając lokalizacji na basen w ogrodzie, bierz pod uwagę, że grunt musi być równy. Im bliżej domu konstrukcja się znajdzie, tym mniejsze będą koszty podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej. W miejscach dobrze nasłonecznianych woda będzie szybciej się nagrzewać, a i wypoczynek będzie przyjemniejszy. Mimo iż rozwieszenie hamaka między drzewami i wypoczynek nad wodą jest przyjemny, to jednak basen nie powinien być ustawiony w bezpośredniej bliskości drzew, gdyż spadające liście będą bardzo zanieczyszczały wodę. Dlatego też przy basenie lepiej ustawić komplet leżaków ogrodowych, natomiast miejsce na hamak lub fotel hamakowy zaplanować nieco dalej w cieniu.

Jak zbudować basen w ogrodzie i nie popełnić przy tym błędów?

Przy budowie basenu stacjonarnego nie obejdzie się bez zatrudnienia fachowców, co jest plusem, bo zyskujesz pewność, że wszystko zostanie wykonane bezbłędnie, ale znacznie podnosi koszt inwestycji, gdyż oprócz niecki trzeba doliczyć niemałe koszty budowy.

A jak samemu zrobić basen w ogrodzie? Najlepiej wykorzystać do tego celu konstrukcje przenośne np. z blachy lub z tworzywa sztucznego, które nie wymagają wkopywania w grunt, ani podłączania instalacji. Zazwyczaj wystarczy doprowadzenie wody z węża ogrodowego oraz podpięcie filtra do zasilania, by móc cieszyć się urokami wodnego wypoczynku. A po kąpieli polecamy relaks na meblach ogrodowych z technorattanu, które są odporne na wilgoć, dlatego idealnie nadają się do tego typu zastosowań. Nic im się nie stanie, nawet jeżeli przypadkiem wpadną do wody podczas zabaw.

Rate this post
Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *