Kwiaty doniczkowe – ozdoba tarasu i ogrodu. Jak wybrać doniczki?

W ogrodach najpiękniej prezentują się kwiaty i rośliny gruntowe rosnące na grządkach, skalniakach lub tam, gdzie same się zasieją. Część z nich wymaga jednak specyficznej gleby i warunków uprawy. Te najlepiej zasadzić w doniczkach, które będą ozdobą ogrodu, tarasu lub balkonu. Kwiaty doniczkowe to szykowne dodatki do aranżacji ogrodów i powierzchni użytkowych. Jakie doniczki wybrać, jakie są rodzaje doniczek i co w nich sadzić?

donice ogrodowe duże aranżacja

Kształty i rodzaje donic

małe doniczki ogrodoweChoć mogłoby się wydawać, że donica to po prostu opakowanie na ziemię, a jej rola ogranicza się do stania i wyglądania, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Donica ma bardzo duże znaczenie dla uprawy kwiatów w różnych warunkach. Wybór powinien być przemyślany pod kątem lokalizacji rośliny, rodzaju uprawianych kwiatów, a także pomysłu, według którego realizowana jest aranżacja przestrzeni. Na rynku spotykane są następujące rodzaje donic:

 • Donice ogrodowe z tworzywa sztucznego – są bardzo popularne ze względu na niską cenę, łatwą dostępność, ogromny wybór modeli i szerokie możliwości zastosowania. Plastikowe donice ogrodowe nadają się zarówno do ustawienia w ogrodzie, jak i na balkonie, tarasie czy tradycyjnie – na parapecie okna. Szeroka gama kolorystyczna, różne kształty, faktury i dostępność kolekcjonerskich, designerskich modeli sprawia, że to właśnie donice z tworzywa sztucznego są najchętniej wybierane do ogrodów i domów. W ofercie sklepu Meble.Ogrodowe.net znajdziesz szeroki wybór donic ogrodowych.

 • Donice z technorattanu – to produkty z tworzywa sztucznego przypominającego rattanową plecionkę. Sprawdzą się na przykład w towarzystwie rattanowych bądź technorattanowych mebli, a ze względu na wysoką odporność na warunki pogodowe donice technorattanowe dobrze zniosą długi pobyt na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że technorattan jest plecionką i nie ma jednolitej powierzchni, dlatego tego typu rozwiązania służą najczęściej jako ozdobne osłonki do zwykłych, gładkich donic.

 • Betonowe donice ogrodowe – są ciężkie, stabilne i bardzo trwałe. Małe doniczki betonowe można przenosić, ale duże donice betonowe są już konstrukcjami, które zazwyczaj stawia się w danym miejscu raz i zostają już tam przez cały sezon, albo na zawsze. Ze względu na gabaryty przeciwstawiają się nawet silnym podmuchom wiatru, żaden złodziej ich nie ruszy, a ponieważ beton prezentuje się bardzo ciekawie, akcesoria te są interesującymi elementami wystroju ogrodu lub tarasu. Istnieją też doniczki z materiału imitującego beton.

 • Ceramiczne donice ogrodowe – popularne, eleganckie i dość ciężkie, choć nie tak ciężkie jak betonowe. Nadają się do wielu rodzajów aranżacji, a ponieważ ceramika ma porowate ścianki, przepuszcza powietrze do korzeni. Można je spotkać w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach. Niestety, jak to z ceramiką bywa, są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

 • Donice z innych materiałów – w sprzedaży można znaleźć również donice z drewna, kamienia, szkła, metalu. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od wizji aranżacyjnej, np. metalowe donice i szklane donice nadadzą miejscu wrażenia surowości i minimalizmu, kamienne dobrze zgrywają się z murami domu, a drewniane są ciepłe, ekologiczne i bliskie naturze.

donica świecąca

Jakie rośliny uprawiać i jakie donice wybrać?

ogród donice na krzewy drzewaNie bez znaczenia pozostaje to, jakie rośliny ogrodowe będą sadzone w określonym typie doniczki. Kształt, porowatość i wielkość pojemnika mają wpływ na rozwój roślin. Do uprawy ziół i drobnych kwiatków najlepsze będą małe doniczki ceramiczne. Wąskie donice z plastiku są polecane na taras i balkon, ponieważ dzięki nim uda się zaoszczędzić nieco miejsca. Dla krzewów i drzewek doniczkowych należy zainwestować w donicę o średnicy co najmniej 50 cm.

 • Wąskie i wysokie donice ogrodowe pozwalają zaoszczędzić miejsce i najlepiej nadają się do sadzenia iglaków, dracen i palm.

 • Szerokie i płytkie donice wykorzystuje się głównie w mieszkaniach do sadzenia roślin takich jak nowalijki, drzewka bonsai czy kaktusy.

 • Niskie i podłużne donice są wykorzystywane do upraw na balkonach i polecane są do roślin sezonowych, kaktusów i sukulentów.

 • Donice wiszące wykorzystuje się do dekoracji balkonów, tarasów i wnętrz jako miejsce na rośliny balkonowe i pnącza.

 • Donice piętrowe często wykorzystuje się do sadzenia mniejszych roślin, ziół i nowalijek.

 • Donice w kształcie dzbanów i waz pasują do ogrodów i wnętrz urządzanych w stylu klasycznym. Przeznaczone są do sadzenia różnorodnych gatunków wysokich roślin.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *