Meble rustykalne w ogrodzie

Styl rustykalny nie jest bardzo popularny w miastach, ale ma swoich wiernych zwolenników; co innego na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie jest on naturalny i oczywisty, w końcu styl rustykalny to po prostu styl wiejski. Ogród w tylu rustykalnym kojarzy nam się z typowym, babcinym ogrodem, w którym rosną dzikie i hodowane kwiaty, skalniaki, krzewy porzeczkowe oraz maliny. Tego typu ogrody są trochę dzikie a trochę zadbane; jest w nich miejsce zarówno na aranżację z zamysłem, jak i na nieco przypadkowe układy. Styl rustykalny w ogrodzie to jednak przede wszystkim meble i dekoracje. Jak uzyskać taki efekt w swoim wychuchanym i wypielęgnowanym ogrodzie lub na działce? Nic prostszego!

Ogród wiejski, czyli prosto i naturalnie

meble rustykalne krzesłoJeżeli zastanawiasz się nad urządzeniem ogrodu lub działki w wiejskim (rustykalnym) stylu, czeka Cię na początku trochę pracy – trzeba zaplanować rozmieszczenie zieleni, zasadzić kwiaty i przygotować skalniaki. Do ogrodu rustykalnego pasują rośliny rodzime i niewymagające przesadnej pielęgnacji, takie które hodują się same i nie są zbyt wrażliwe na zmiany klimatyczne. Są to zwłaszcza: krajowe drzewa i krzewy, rośliny sezonowe, zioła, a także warzywa i owoce grządkowe, do tego rośliny cebulowe i bulwiaste. Ważne, aby w dużej mierze rosły i układały się same bez konieczności nadmiernej pielęgnacji. W stylu rustykalnym nie ma miejsca na idealnie cięte żywopłoty, egzotyczne rośliny czy wyszukaną architekturę. Sercem stylu rustykalnego jest jego naturalność i prostota. Podobna zasada dotyczy mebli.

Jakie meble ogrodowe w wiejskim stylu?

meble rustykalne krzesło drewnianeMeble rustykalne to przede wszystkim ogrodowe meble drewniane o prostym wyglądzie i bez zbędnych udziwnień, choć tradycyjne wzornictwo jest jak najbardziej wskazane. W sklepach można kupić bardzo ciekawe, stylizowane meble o ludowym wzornictwie. Można też pokusić się o ustawienie jednej lub kilku ławek parkowych, by w upalny dzień móc usiąść i wypocząć pomiędzy rabatkami i skalniakami, ciesząc się urokami, jakie zapewnia styl rustykalny. Meble stanowią bardzo istotny element wyposażenia, a już w szczególności zestawy wypoczynkowe. Bo czym byłby ogród rustykalny bez miejsca na popołudniową herbatę i relaks?

Ogrodowe meble rustykalne wypoczynkowe powinny charakteryzować się przede wszystkim odpornością na warunki atmosferyczne, ponieważ przez cały sezon pozostają w użytku, muszą więc dobrze znosić i promienie słoneczne i deszcze i wiatry. Pierwszym wyborem będą oczywiście drewniane meble, najlepiej z surowego drewna, my polecamy jednak alternatywę, która wygląda równie efektownie: meble z rattanu i technorattanu imitującego naturalny surowiec.

W naszym sklepie mamy ich duży wybór, a każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu czy to urządzonego w stylu rustykalnym, czy też dowolnym innym. Prosty stół i proste krzesła lub fotele rattanowe idealnie wkomponują się w wiejski styl przestrzeni. Warto też zastanowić się nad jakąś prostą altanką ogrodową, która będzie pełniła funkcję ochrony przed niepogodą oraz przechowalni na przykład na ogrodowy zestaw do grillowania.

Styl rustykalny w ogrodzie – główne cechy

brama drewniana meble rustykalne z drewnaStyl wiejski nie ma jakichś konkretnych wytycznych i wymagań, jest przede wszystkim oparty na prostocie i naturalności tak, by upodobnić ogród do tych tradycyjnych, wiejskich ogródków. Zaletą jest swobodne kształtowanie wyglądu działki, duży udział łatwych do uprawy rodzimych gatunków i pełna paleta kolorystyczna roślin – im jest ich więcej, tym lepiej. Styl rustykalny w ogrodzie cechują trejaże, pergole, kratki, skalniaki, a także meble rustykalne, drewniane ławeczki, stare naczynia i przyrządy gospodarcze jako elementy dekoracyjne.

Meble ogrodowe rustykalne mogą pochodzić z odzysku, warto więc dać drugie życie starym przedmiotom. Pamiętajmy przy tym, żeby jednak nie popaść w przesadę i nie zrobić ze stylu rustykalnego stylu prowansalskiego, który jest bardziej romantyczny. W żadnym wypadku nie wolno pozostawiać ogrodu samopas, bo wtedy bardzo szybko zarośnie, zdziczeje i straci swój urok. Ogród rustykalny pozostawia wiele swobody i z pozoru nie trzeba się nim pilnie zajmować, jednak to tylko pozór, a każdy kto wychowywał się na wsi wie, ile pracy trzeba włożyć, by utrzymać działkę w przyzwoitym stanie.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *