Nadchodzi wiosna. Przygotowanie tunelu foliowego do nowego sezonu

Gdy ostatnie podrygi zimy przypominają o tym, że powoli zbliża się wiosna, ogrodnik-pasjonat już zastanawia się, jakie roślinki posadzić w ogródku. Niestety pogoda lubi płatać figle, a wiosenny czas może się sporo przesunąć. Rozwiązaniem na wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin i wcześniejsze rozpoczęcie upraw są tunele foliowe. Jak przygotować tunel do upraw, jak go zagospodarować i jakie rośliny można w ten sposób uprawiać?

Kiedy nadchodzi ten upragniony czas?

Zima, śnieg, mróz i krótki dzień zdecydowanie nie sprzyjają uprawom na świeżym powietrzu. Ogrodnicy i działkowicze na niesprzyjający czas zwijają uprawy i z niecierpliwością czekają na nowy sezon, który nadchodzi wiosną. Sadzenie roślin w ogródku wymaga dobrej pogody i optymalnej temperatury, podczas gdy uprawa w tunelach foliowych nie wymaga tak idealnych warunków. Można zacząć z ustąpieniem przymrozków i kontynuować przez cały sezon, aż do początku zimy.

Uprawa w tunelach foliowych pozwala na uzyskanie znacznie wcześniejszych i dobrej jakości plonów bez względu na warunki atmosferyczne. Tunel chroni rośliny przed zbyt niską i zbyt wysoką temperaturą, opadami deszczu, porywistymi wiatrami, a także częściowo przed szkodnikami (pchełki, śmietka, chowacze) i innymi zagrożeniami, które mogłyby ograniczyć lub zniszczyć zbiory.

Jak przygotować tunel foliowy przed sezonem?

Przed nowym sezonem trzeba przede wszystkim dokładnie obejrzeć folię i całą konstrukcję w poszukiwaniu ewentualnych nieszczelności i uszkodzeń. Stara folia może się rozpadać, dlatego gdy zauważysz oznaki jej zniszczenia, należy ją wymienić lub skleić specjalną taśmą klejącą. Jest to bardzo ważne, gdyż tunel foliowy wymaga szczelności osłon, by spełniał swoje zadanie. Trzeba też przejrzeć elementy konstrukcyjne, czy rurki z PCV nie są połamane lub ukruszone, czy metalowe części nie są zardzewiałe itd. Skorodowane miejsca należy przeczyścić i pomalować farbą antykorozyjną. Zalecamy także dezynfekcję tuneli foliowych przed sezonem środkiem grzybobójczym.

Dopiero tak przygotowany tunel foliowy przed sezonem można rozłożyć wyznaczonym do tego miejscu w ogrodzie lub na działce. Ze względu na możliwość namnażania się patogenów glebowych pod miejscem namiotowym, zaleca się co kilka lat zmianę miejsca upraw, żeby nie sadzić roślin zawsze w tych samych obszarach. Nie dotyczy to sytuacji, w których szklarnia jest zamontowana na stałe, a jej przeniesienie jest niemożliwe. W takim wypadku zaleca się wymianę gleby, również co kilka lat.

Nawet pod przenośnym tunelem foliowym, glebę warto użyźniać lub wymieniać, by dopasować jej skład do rodzaju uprawianych roślin. W każdym sklepie ogrodniczym można znaleźć szeroki wybór podłoża. Gleba powinna być żyzna i średnio wilgotna; najlepiej sprawdzi się ziemia torfowa lub mieszanka ją zawierająca. Dodatkowo należy wykonać odchwaszczenie gleby, jeżeli będzie taka konieczność.

Jak zagospodarować tunel foliowy?

W tym zakresie każdy ma dowolność, a większość tuneli foliowych pozwala na dość swobodne zarządzanie przestrzenią. To, jak zagospodarować tunel foliowy, zależy od tego, co właściwie będzie uprawiane. Jeżeli tylko warzywa gruntowe, wystarczy kilak rzędów grządek dopasowanych szerokością do potrzeb warzywa. Możesz jednak dowolnie zagospodarować tunel foliowy z użyciem plastikowych kontenerów, mebli, stołów i ław, ułatwiających hodowlę roślin doniczkowych, a także swobodne przesadzanie roślin. Trzeba brać pod uwagę takie rozplanowanie przestrzeni, by jedne rośliny nie przeszkadzały innym i nie ograniczały dostępu światła.

Co uprawiać w tunelu foliowym?

Istnieje dość duża dowolność pod względem tego, co można i warto uprawiać w tunelu foliowym. Teoretycznie można prawie wszystko, ale to rozwiązanie najlepiej sprawdzi się do różnego rodzaju warzyw ogrodowych, zwłaszcza: pomidorów, ogórków, papryki, sałaty, kapusty białej, rzodkiewki, szczypiorku, cebuli, kalarepy, koperku, wszelkiego rodzaju ziół i wielu innych. Z powodzeniem można tam też hodować kwiaty doniczkowe i gruntowe oraz niektóre owoce.

Pamiętaj, że warzywa wymagają różnych warunków uprawy i należy trzymać się kalendarza sadzenia warzyw, by uprawa w tunelach foliowych była najefektywniejsza.

 

foto produktowe

 

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *