Panie sąsiedzie, co tam u Pana? Jak zabezpieczyć się przed niechcianym wzrokiem sąsiadów

Odrobina prywatności na świeżym powietrzu jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Ogrody w zabudowie szeregowej znajdują się tak blisko, że jeden sąsiad może podglądać drugiego z okna lub bezpośrednio zza płotu. Domy jednorodzinne również nie są wolne od tego problemu. Chociaż odległości pomiędzy działkami mogą być większe, to wciąż ciężko mówić o prywatności, zwłaszcza jeżeli ogród usytuowany jest niedaleko drogi. Czy da się coś z tym zrobić? Z pomocą przychodzą żywopłoty, płoty ogrodowe oraz altanki wypoczynkowe.

Po co nam prywatność w ogrodzie?

płot w ogrodziePytanie z pozoru banalne, jednak dopiero poszukując spokoju, by poopalać się lub po prostu pobyć z dala od oczu innych osób, zdajemy sobie sprawę z tego, że tak naprawdę niewiele mamy tej prywatności w ogrodzie lub na działce. O ile nie mieszkasz we wsi, gdzie domy stoją w znacznej odległości od siebie, zawsze jeden sąsiad drugiemu zagląda zza płota, a przechodnie mogą podziwiać Twój pięknie utrzymany ogródek. Oczywiście nie ma 13w tym nic złego, a odgradzanie się od świata murem wysokim na dwa metry byłoby niedorzecznością. Warto jednak zadbać choćby o odrobinę prywatności w ogrodzie, by moc w spokoju poopalać się, wypić popołudniową kawę, poczytać książkę lub spędzić czas na uprawianiu ogródka bez mądrych porad pana sąsiada i sprzeczek w stylu Kargula i Pawlaka.

Żywopłot – naturalny, idealny dla osób lubiących prace ogrodowe

żywopłot płot prywatność w ogrodzieŻywopłot w ogrodzie to funkcjonalna ozdoba ogrodu. Jego największą zaletą jest to, że jest całkowicie naturalny i żywy, wpisuje się więc w koncepcję ekologicznego ogrodu. Odpowiedniej wysokości i gęstości żywopłot ogrodowy odgradza teren od ciekawskich oczu, ale to tylko jedna z jego zalet. Taki gąszcz chętnie jest zasiedlany przez ptaki oraz różnego rodzaju małe stworzenia, dzięki czemu ogród zyskuje mieszkańców pomagających w walce ze szkodnikami. Nie można też zapomnieć o estetycznych walorach żywopłotu – regularnie przycinany odwdzięczy Ci się pięknym, zdrowym wyglądem, co doda uroku całemu ogrodowi. A jeżeli masz artystyczny zmysł i sporo wolnego czasu możesz dowolnie ukształtować zarośla, tworząc z nich żywe dzieła sztuki.

Płot ogrodowy – klasyczny sposób na odgrodzenie przestrzeni

płot ogrodowy drenianyJak odgrodzić się od sąsiadów? Najlepiej płotem. Ale nie zwykłą siatką lub metalowym ogrodzeniem, a eleganckim drewnianym płotem ogrodowym pełniącym równocześnie dekoracyjną funkcję. Prosty płot można wykonać własnymi siłami z gotowych sztachet do kupienia u stolarza. Warto jednak pokusić się o coś bardziej ozdobnego, a jednocześnie nadal w dobrej cenie. Gotowe płoty ogrodowe drewniane znajdziesz na przykład w sklepie Meble.Ogrodowe.net. Płoty sprzedawane są w panelach do łatwego łączenia, dzięki czemu panele można ustawić na dowolnej długości. Na przykład płot do ogrodu V-mate dostępny jest w kilku wariantach rozmiarowych: 180×90 cm, 180×120 cm, 180×150 cm, 180×180 cm. Łączony jest nierdzewnymi zszywkami, co umożliwi ustawienie go dosłownie w kilka chwil.

Gotowe płoty ogrodowe cieszą się dużą popularnością, a drewno jest materiałem, zapewniającym dużą trwałość i stabilność konstrukcji bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Takie drewniane ogrodzenie można skomponować z żywopłotem, siatką lub innym rodzajem osłony, uzyskując interesujące kompozycje. Ogród nabierze własnego charakteru, a Ty zyskasz nieco ochrony przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Altanka ogrodowa, gdy cały plot to za wiele

Nie zawsze trzeba całkowicie odgradzać się od otoczenia, sadzić żywopłot dookoła całej posesji lub budować wysokie, drewniane płoty ogrodowe, do których przejścia wymagana byłaby drabina. Czasami wystarczy jedynie mały, cichy zakątek, który można uzyskać na wiele sposobów. Najrozsądniejszym i najbardziej uniwersalnym sposobem będzie postawienie zakrytej altanki ogrodowej. Konstrukcja nie potrzebuje wiele przestrzeni, a jest na tyle uniwersalna, że może służyć jako miejsce wypoczynku, odosobnienia i medytacji, o czym pisaliśmy w artykule jak zbudować kącik relaksacyjny w ogrodzie. Dobrze sprawdzi się również jako miejsce na popołudniową kawę, lunch lub wieczorne grillowanie. Do wyboru mamy wiele konstrukcji: od zupełnie otwartych tylko z zadaszeniem, przez półotwarte, aż po całkowicie zabudowane, mogące pełnić funkcję całorocznej altanki.

Rate this post
Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *