Pomysły na ogrodowy plac zabaw – dzieci to pokochają!

Dzieci kochają zabawy, dokazywanie i wygłupy – to naturalne i zdrowe potrzeby maluchów. Jednak oprócz wygospodarowania miejsca, ważne jest zapewnienie podopiecznym bezpieczeństwa podczas tych zabaw. Mając do dyspozycji nawet niewielki ogród, warto w nim urządzić plac zabaw dla dzieci. Nie musisz przy tym być ani architektem, ani złotą rączką, ani mistrzem budownictwa, by zrobić plac zabaw w ogrodzie. Oto kilka pomysłów na łatwy do wykonania kącik zabaw dla dzieci.

plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Ogrodowy plac zabaw dla dzieci – czy warto?

Na początku trzeba się zastanowić w sens inwestowania w coś takiego. W końcu dobrze wykonany plac to spory wydatek. Odpowiedź oczywiście brzmi: zdecydowanie warto, jeżeli:

  • Macie dzieci w wieku przedszkolno-wczesnoszkolnym i chcecie im zapewnić bezpieczne miejsce do zabaw na świeżym powietrzu;

  • Macie ogród, w którym jest możliwość wydzielenia co najmniej kilku metrów kwadratowych bezpiecznej przestrzeni z daleka od potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów;

  • W pobliżu nie ma ogólnodostępnego placu zabaw – oczywiście, można mieć swój prywatny, ale zabawa w grupie jest zawsze fajniejsza.

Plac zabaw ręcznie robiony – satysfakcja dla Ciebie i Twoich pociech

Jeżeli masz trochę wolnego czasu, zmysł majsterkowicza i ochotę, możesz samodzielnie zaprojektować i wykonać plac zabaw ogrodowy. Piaskownica to nic innego jak kilka oheblowanych belek zbitych w kwadrat i wypełniony piaskiem – nic trudnego do wykonania. Aby zbudować najprostszą wersję huśtawki dla dzieci, wystarczy mocna gałąź drzewa, przez którą przewiesisz gruby łańcuch, na którym zawieszona będzie opona lub deska. Sprawa trochę komplikuje się, gdy nie masz w ogrodzie wystarczająco mocnego drzewa, aby zawiesić huśtawkę dla dzieci. W takim wypadku trzeba zbudować stabilną podstawę lub wykorzystać jedną z naszych huśtawek ze stelażem, która może jednocześnie może być fotelem wypoczynkowym.

Akcesoriami o nieco większym stopniu zaawansowania są: domki dla dzieci, równoważnie, zjeżdżalnie itd. Można je wykonać samemu, ale obecnie wybór w sklepach jest tak duży, że szybciej i – być może – taniej wyjdzie zakup gotowych akcesoriów na plac zabaw.

Wykorzystaj domki dziecięce i zestawy!

playhouse domek dla dzieciKącik zabaw dla dzieci w ogrodzie nie może obejść się bez domku dla dziecka. Niezależnie od tego, czy większość akcesoriów planujesz wykonać własnoręcznie, czy będziesz posiłkować się gotowymi produktami, koniecznie zainwestuj w plastikowy domek dla dzieci lub drewniany dziecięcy domek. Gadżet ten zapewnia mnóstwo dobrej zabawy i miejsce, w którym dzieciaki mogą założyć własną „bazę” (kto wie, czym jest baza, ten miał udane dzieciństwo). Niektóre modele domków dla dzieci, zwłaszcza Playhouse są bardzo łatwe do złożenia i mają kompaktowe rozmiary, dlatego bez najmniejszego problemu można taki domek spakować do samochodu i zabrać na wakacje.

Aby zapewnić pociechom jeszcze więcej rozrywki, w ogrodowym placu zabaw można postawić akcesoria i domki wielofunkcyjne, będące nie tyle typowym domkiem dziecięcym, co połączeniem różnych elementów np.: zjeżdżalni, tuneli, zabawek dla dzieci oraz innych pomysłowych gadżetów. W sprzedaży znajdziesz zarówno podstawowe, składane produkty z plastiku, jak i rozbudowane, profesjonalne mini-place zabaw. Pamiętaj jednak, że wszystkie produkty powinny być opatrzone odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa zarówno pod względem użytkowania, jak i wykorzystanych materiałów.

domek drewniany dla dzieciWybierając akcesoria dla dzieci do placu zabaw, trzeba pamiętać też o tym, że ogród – w przeciwieństwie do publicznego placu – zazwyczaj ma mocno ograniczoną powierzchnię. Chcemy na minimalnym metrażu zmieścić maksymalną liczbę zabawek tak, żeby to było bezpieczne, przykładowo: huśtawka nie może znajdować się bezpośrednio naprzeciwko piaskownicy. A przecież chcielibyśmy, aby w ogrodzie znalazło się też miejsce relaksu dla dorosłych. Dlatego liczy się dobre wykorzystanie przestrzeni.

Pamiętaj o podłożu

Ogród powinien być bezpieczny. Liczy się nie tylko to, co się znajduje na placu zabaw dla dzieci, ale też, na czym zabawki zostaną ustawione. Nawierzchnia pod placyk musi być gładka i miękka. Idealnie spisują się specjalne maty do zabaw dla dzieci albo zwykła trawa, pod warunkiem, że nie ma w niej kamieni, patyków i innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Przemyślany i wykonany z głową ogrodowy plac zabaw będzie świetnym miejscem do wspólnych harców i sprawi, że dzieci choć na chwilę odejdą od komputera i telewizora, by pobawić się na świeżym powietrzu.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *