Skrzynki do ogrodu – jak je sprytnie wykorzystać?

Skrzynia do ogrodu to akcesorium bardzo niedoceniane. Wielu domowych ogrodników uważa, że skrzynka to po prostu pojemnik do przechowywania rzeczy; nic specjalnego. Skrzynia ma spełniać swoją funkcję i tyle. Tymczasem w tym niepozornym przedmiocie drzemie całkiem spory potencjał aranżacyjny. Drewniane skrzynie ogrodowe albo modele technorattanowe lub plastikowe można wykorzystać do budowy rozmaitych konstrukcji i aranżacji. W tym artykule podpowiadamy co ciekawego i nietypowego można zrobić ze skrzynkami w ogrodzie.

Skrzynia do ogrodu – różne zastosowania

skrzynki ogrodowe z drewnaW ogrodzie znajdzie się tysiąc i więcej sposobów na zastosowanie różnego rodzaju skrzynek, pojemników oraz skrytek. Bardzo przydatne są na przykład zbierające deszczówkę pojemniki na wodę do ogrodu. Kilka takich pojemników rozlokowanych w różnych miejscach zapewni darmową wodę do podlewania ogródka warzywnego lub kwiatowego, co przełoży się na spore oszczędności w zużyciu wody. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne pojemniki na deszczówkę z zaworkami i systemami filtracji. Z powodzeniem można wykorzystać też zwykłą, plastikową skrzynię lub okrągłą beczkę.

Skrzynie drewniane do ogrodu albo skrzynie z tworzywa sztucznego imitującego drewno z całą pewnością będą idealnym schowkiem na narzędzia ogrodowe, jeżeli nie chcesz stawiać całej altanki lub domku narzędziowego. To proste rozwiązanie na to, jak przechowywać przedmioty w jednym miejsc

drewniane skrzynki ogrodowe

u, a jednocześnie mieć je zawsze pod ręką. Pamiętaj jednak, że w przypadku skrzynki narzędziowej powinna być zabezpieczona przed dostępem dzieci, dlatego warto wybierać modele, które można zamykać na kłódkę lub klucz. W zwykłych, niezamykanych schowkach polecamy przechowywać tylko bezpieczne przedmioty np. poduszki na meble ogrodowe, zabawki dla dzieci, akcesoria wypoczynkowe, zwłaszcza koce, maty i hamaki, piłkę do gry, rakiety do badmintona. Trzymając te rzeczy w skrzyni, w ogrodzie zapanuje porządek i nie trzeba będzie wszystkiego każdorazowo wynosić z mieszkania. Skrzynia do ogrodu przyda się również jako uzupełnienie ogrodowego zestawu mebli.

Kolejnym zastosowaniem skrzyni drewnianej w ogrodzie może być wykorzystanie ich jako donic, idealnych do uzupełnienia ogrodowej aranżacji przy skalniaku, na tarasie lub przy wejściu. Wykorzystaj na przykład zużyte skrzynki na owoce, które po odpowiednim przygotowaniu i zagospodarowaniu będą się pięknie prezentowały, stając się ozdobą aranżacji. W drewnianej skrzyni można uprawiać takie rośliny jak: ogórki, dynia, pomidory, jeżówka, lawenda, goryczka, koleus i wiele innych.

A może ogród w skrzyniach na balkonie?

Nie wszyscy dysponują przydomowym ogrodem albo chociaż działką. Mieszkańcy miast, zwłaszcza w blokach i w kamienicach nie mają takiego luksusu. To nie oznacza jednak, że nie mogą zrobić czegoś na kształt mini ogródka. Pamiętacie, jak pisaliśmy o aranżacji balkonu? Na balkonie można zrobić mini ogród warzywny w skrzyniach. Jest to niezwykle proste, a daje więcej korzyści niż sadzenie roślin w małych doniczkach. Duże skrzynie ogrodowe na taras mogą z powodzeniem zastąpić donicę, mają większą powierzchnię, zmieści się tam więcej gleby i nawóz. W takich warunkach bardzo dobrze czują się na przykład pomidory balkonowe. Do uprawy balkonowej nadają się też: cebula, ogórek, fasola pnąca, papryka, sałata, szczypiorek, zioła oraz kwiaty.

Ogród w pojemnikach to świetna alternatywa dla osób, które niestety nie mogą sobie pozwolić na zakup działki. Skrzynie na warzywa mają jeszcze tę zaletę, że podczas przymrozków lub znacznego pogorszenia pogody, uprawy można wnieść do mieszkania, przez co rośliny nie zostaną zniszczone przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Skrzynie balkonowe zwłaszcza te z zamykanym wiekiem przeznaczone są do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, które albo nie powinny leżeć niezabezpieczone na świeżym powietrzu, albo brakuje na nie miejsca w mieszkaniu. W ozdobnych skrzyniach balkonowych z plastiku lub technorattanu często przechowuje się na przykład poduszki na meble tarasowe. Skrzynie mogą posłużyć też jako siedzisko lub ława. Jeden przedmiot, a tyle zastosowań. Polecamy!

Rate this post
Tagi: , ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *