Stojaki na rowery i inne metody parkowania dwukołowców

Posiadanie roweru wiąże się z wieloma korzyściami: z lepszą kondycją, z ekologicznym podejściem do transportu, z możliwością wyjechania rowerem na dłuższą lub krótszą wycieczkę. Znalazłoby się jeszcze wiele innych zalet. Niestety jest też mały kłopot: rower wymaga przestrzeni na przechowywanie. Przecież nie położysz go na podłodze, podjeździe lub na klatce schodowej. Jak bezpiecznie i praktycznie przechowywać rower i jak wybrać stojak na rower?

Gdzie przechowywać rower?

stojak rowerowy rower oparty o ścianęRower jest sprzętem, o który trzeba dbać, by dobrze służył przez wiele sezonów. Z pewnością nie może być narażony na długotrwałe działanie zmiennych warunków atmosferycznych, bo chociaż mechanizm wytrzyma krótkotrwale działanie deszczu, po dłuższej ekspozycji na wilgoć elementy zaczną rdzewieć. Z tego względu rower powinien być przechowywany pod zadaszeniem, najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu (w garażu lub w piwnicy).

Jeżeli nie dysponujesz garażem ani piwnicą, a masz ogród, dobrym rozwiązaniem na przechowywanie różnych sprzętów mogą być altanki oraz domki ogrodowe na narzędzia. Rower można trzymać w domu lub w mieszkaniu, a osoby mieszkające w blokach często nie mają innego wyjścia – muszą zainwestować w wieszak na rowery na ścianę lub na sufit i pogodzić się z ograniczeniem przestrzeni użytkowej.

Jak przechowywać rower?

rowery stojak na roweryWażne jest nie tylko gdzie przechowywać rower, ale również jak prawidłowo to robić. Niezbędnym akcesorium, w które trzeba się wyposażyć, jest stojak na rowery lub wieszak, i to niezależnie od tego, czy rower będzie stał pod dachem, na podjeździe czy w garażu. Nie ma też znaczenia czy będzie zapięty, czy też nie. Dobry stojak na rower jest obowiązkowym wyposażeniem, ponieważ umożliwia utrzymywanie roweru w pozycji stojącej lub wiszącej.

Przechowywanie rowerów – dlaczego to takie ważne?

Rower ustawiony pod ścianą, oparty jedynie rączką o podporę lub postawiony na nóżce łatwo można przewrócić, a to wiąże się z ryzykiem uszkodzenia samego pojazdu oraz innych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu. Kilka rowerów ustawionych jeden przy drugim i opierających się o siebie to już poważne ryzyko zniszczeń.

Elementy roweru długotrwale przechowywanego w nieodpowiedniej pozycji, mogą ulec odkształceniu i deformacji; z opony zejdzie powietrze, a linki hamulcowe naciągną się, co będzie skutkowało znacznym obniżeniem parametrów hamowania. Stan techniczny roweru ulega stopniowemu pogorszeniu i to tylko przez przechowywanie w zły sposób.

Jak wybrać stojak rowerowy?

stojak rowerowy z metalu 3 miejscaRozwiązaniem problemu z przechowywaniem dwukołowca jest domowy stojak na rowery lub wieszak na ścianę na rowery. Do użytku domowego prawdopodobnie wystarczy mały stojak na 3 stanowiska. Można go ustawić na podjeździe lub w garażu. Rama stojaka wykonana jest z metalu, a nóżki można przykręcić do gruntu, dzięki czemu stojak skutecznie ochroni sprzęt przed próbami kradzieży.

Osoby, które chcą zaoszczędzić przestrzeń użytkową, a mają miejsce na ścianie, powinny wybrać wieszak na rower, który można zainstalować w mieszkaniu. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach w blokach i kamienicach bez dostępu do garażu lub piwnicy. Alternatywą jest wieszak na rower sufitowy, choć ścienna wersja wydaje się praktyczniejsza.

Wybór stojaka na rower powinien być uzależniony od jego docelowej lokalizacji i sposobu użytkowania. W miejscach publicznych, przy hotelach, restauracjach i tam, gdzie przewija się wiele osób, warto ustawić duży stojak na rowery albo nawet dwa. Polecamy stojak trapezowy na rowery 7 stanowisk. Taka inwestycja przyczyni się do poprawy wygody klientów przyjeżdżających na rowerach oraz będzie dużym, wizerunkowym plusem. Być może nawet zachęci nowe osoby do pojawienia się właśnie w tym miejscu, bo w końcu będzie można bezpiecznie zostawić rower, a nie przypinać go ukradkiem do latarni lub znaku drogowego. Stojak rowerowy przemawia na korzyść takiego miejsca.

Jak zrobić stojak na rower?

Zamiast kupować gotowe produkty, warto własnoręcznie zrobić stojak na rower? Domowy stelaż można wykonać z drewnianych listw zmontowanych równolegle i ustawionych na solidnej, dobrze wyważonej podstawie. Koszt stelaża to zaledwie kilkadziesiąt złotych (cena listewek oraz lakieru do drewna i śrub) plus czas poświęcony na wykonanie ramy. Za to efekt i satysfakcja – bezcenne. Ten pomysł sprawdzi się w przypadku stojaków domowych i garażowych, których zadaniem jest utrzymywanie pojazdu w jednej pozycji, lecz nie ochrona przed złodziejami. Jeżeli zależy Ci na solidnym zabezpieczeniu rowerów, wybierz stalowy stojak na rowery do garażu, do którego można przypiąć pojazd antykradzieżowym zabezpieczeniem.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *