Szklarnie ogrodowe – jaką kupić? Przegląd rozwiązań i możliwości

Szklarnia ogrodowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą na poważnie zająć się uprawą roślin, mają nieco więcej miejsca w ogrodzie lub na działce i mogą sobie pozwolić na postawienie stałej konstrukcji, której nie trzeba demontować przed każdą zimą. Jest polecana również ogrodnikom, którzy chcą zainwestować w stabilniejszą konstrukcję niż tunel foliowy z większymi możliwościami modyfikacji. Jaką szklarnię ogrodową kupić, by wybór okazał się trafny?

Szklarnia ogrodowa jako alternatywa dla tunelu foliowego

Mając do dyspozycji kawałek niezagospodarowanej przestrzeni i możliwość wzniesienia większej konstrukcji, warto rozważyć montaż szklarni ogrodowej z poliwęglanu z aluminiowymi lub stalowymi elementami konstrukcyjnymi. O tym, co lepsze – szklarnia czy tunel foliowy, przeczytasz w osobnym artykule. W nim przedstawiliśmy wszystkie plusy i minusy różnych rozwiązań. Szklarnie ogrodowe będą dobrym wyborem, jeśli szukasz modelu, który da się w przyszłości rozbudowywać o kolejne funkcje np. automatyczne wywietrzniki, system utrzymywania stałej temperatury czy automatycznego nawadniania.

Szklarnia ogrodowa – jaka najlepsza?

szklarnia ogrodowa bez fundamentówIstnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych, dlatego warto dobrze się zastanowić nad wyborem, zwłaszcza że jest to inwestycja na lata. Najogólniejszy podział zakłada szklarnie ogrodowe bez fundamentów oraz z fundamentami. Te drugie są budowlami stacjonarnymi i mogą służyć również jako altany, jeżeli taka będzie wizja właściciela; są jednak droższe i wymagają budowy fundamentów. Ta propozycja jest przeznaczona dla osób potrzebujących stabilnych i stałych konstrukcji. Znacznie częściej korzystają z niej profesjonaliści i półprofesjonaliści niż osoby zajmujące się ogrodnictwem dla relaksu.

Znacznie popularniejsze i przystępniejsze są szklarnie ogrodowe bez fundamentów, których szeroki wybór znajdziesz w sklepie Meble.Ogrodowe.net. Takie szklarnie ogrodowe bez fundamentówkonstrukcje można rozłożyć i złożyć, rozbudowywać. Wypadają korzystnie pod względem cenowym, bo już za 2999 zł można stać się posiadaczem małej szklarni poliwęglanowej Agro Plus 4x3x2,1 (12m2).

Bardzo ważny pod względem użytkowania szklarni i jej wytrzymałości jest wybór materiałów, z których została wykonana. Wśród standardowych rozwiązań mamy do dyspozycji konstrukcje drewniane, aluminiowe, ze stali ocynkowanej lub PCV; z pokryciem szklanym, z poliwęglanu lub folii. Najlepsze do szklarni są profile aluminiowe lub ze stali ocynkowanej. Są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, działanie szkodników i przeciążenia powodowane silnym wiatrem i naciskiem pokrywy śnieżnej. Stelaże aluminiowe są lżejsze i tańsze, ale nieco mniej wytrzymałe od stalowych, jednak do większości zastosowań oba te materiały sprawdzą się znakomicie. Szklarnia drewniana jest oczywiście ładniejsza i bardziej reprezentacyjna, jednak wymaga znacznie częstszej konserwacji, a jej rozbudowa o kolejne segmenty jest trudna lub niemożliwa.

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu, ze szkła czy z folii?

szklarnia ogrodowa z poliwęglanuSzklarnie z pokryciem foliowym z profilami z PCV to duże tunele foliowe, o których już wcześniej pisaliśmy. Raczej nie wykorzystuje się ich przez cały rok ze względu na trudność w utrzymaniu optymalnej temperatury oraz delikatność pokrycia.

Szklarnie ogrodowe szklane są ładne i mają zastosowanie przede wszystkim ozdobne. Wykorzystuje się szkło mineralne lub polistyrenowe o dużej wytrzymałości, jednak szklane tafle, o ile nie są wyposażone w specjalne filtry, nie blokują szkodliwego promieniowania UV, dlatego nie nadają się do upraw roślin wrażliwych na ultrafiolet.

Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu są obecnie najpowszechniejsze. Wypadają korzystnie pod względem ceny, wytrzymałości i funkcjonalności, a dzięki temu, że poliwęglan blokuje promienie UV przy jednoczesnym przepuszczaniu pozostałego światła słonecznego, dobrze chroni rośliny przed szkodliwym promieniowaniem. Poliwęglan jest odporny na obciążenia, standardowa wytrzymałość to około 100 kg/m², ale odpowiednio wzmocniona konstrukcja może wytrzymać obciążenie nawet 360 kg/m². Szklarnie ogrodowe poliwęglanowe nagrzewają się słabiej niż szklane, dzięki czemu utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz jest łatwiejsze.

Jest jeszcze inny argument za tym, czy warto kupić szklarnię ogrodową. Konstrukcje te mają bardzo duże możliwości rozbudowy. Profile aluminiowe i metalowe można ze sobą łączyć, a podstawową konstrukcję można wydłużać o dodatkowe wstawki. Bez problemu można dokupić i zamontować dodatkowe akcesoria: okna, wywietrzniki manualne i automatyczne, drzwi, półki wiszące i całe systemy pozwalające zautomatyzować proces pielęgnacji roślin.

Wszystko to przemawia na korzyść szklarni, jednak jest to rozwiązanie o wiele droższe niż tunel foliowy. Dlatego na pytanie: czy warto kupić szklarnię ogrodową i jaka najlepsza, odpowiedź może być tylko jedna: wszystko zależy od Twoich potrzeb. Szeroki wybór szklarni i tuneli znajdziesz w naszym sklepie, do którego serdecznie zapraszamy.

Rate this post
Tagi: , ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *