Technorattan a rattan – właściwości, różnice, zastosowanie. Co lepsze?

Rattan jest przepięknym, naturalnym surowcem, wykorzystywanym do produkcji mebli ogrodowych. Charakterystyczne plecionki są bardzo popularne na całym świecie i były znane już w starożytności, o czym świadczą archeologiczne znaleziska. W Polsce szczególnie lubiane są produkty wiklinowe wykonywane z młodych pędów wierzby, jednak meble z rattanu przebijają wiklinę pod względem wytrzymałości i wyglądu. Technorattan jest natomiast tworzywem sztucznym o wglądzie zbliżonym do naturalnego odpowiednika. Meble z rattanu i technorattanu cieszą się dużą popularnością. Co wybrać?

Meble z rattanu – naturalne, trwałe, z klasą

meble ogrodowe rattan technorattanRattan jest zbiorczym określeniem kilku gatunków tropikalnych palm z rodziny arekowatych. Rośnie przede wszystkim w Indonezji oraz w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Palmy charakteryzują się bardzo długimi pnączami, osiągającymi nawet 200 metrów, a rattanowe włókna są elastyczne, wytrzymałe i dobrze znoszą obróbkę, przez co idealnie nadają się do produkcji mebli. Ponieważ, w przeciwieństwie do większości gatunków drzew, słoje tych drzew rosną pionowo, rattanowe drewno jest uważane za jedno z najtrwalszych. Jest pełne, trudne do złamania, a na mokro można je łatwo wyginać do kształtu, który utrwala się po wysuszeniu.

To właśnie dzięki tej plastyczności i wytrzymałości ogrodowe meble rattanowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Są solidniejsze od produktów wykonanych z innych naturalnych materiałów takich jak wiklina, bambus, hiacynt wodny i są lżejsze od drewna. Ustępują jednak klasycznemu drewnu pod względem trwałości, odporności na warunki atmosferyczne oraz ceny.

Meble rattanowe np. krzesła ogrodowe z rattanu dostępne są w szerokiej gamie naturalnych kolorów, ale pod wpływem długotrwałego działania słońca mają tendencję do blaknięcia, a materiał jest podatny na długotrwałe działanie wilgoci. Można temu przeciwdziałać, pokrywając meble rattanowe farbami, lakierami i środkami zabezpieczającymi, ale traci się wtedy nieco uroku naturalnego surowca. W Polskim klimacie meble rattanowe najlepiej sprawdzą się zwłaszcza do wnętrz oraz na osłonięte tarasy i balkony. Ponieważ rattan jest surowcem sprowadzanym z Filipin, meble z prawdziwego rattanu są drogie. Dlatego osoby pragnące ustawić w ogrodzie zestawy mebli rattanowych muszą albo przygotować się na spory wydatek i zaakceptować ich delikatność, albo wybrać alternatywę – technorattan.

Meble z technorattanu – jak rattanowe, tylko trwalsze

technorattan zestaw ogrodowyTechnorattan jest tworzywem sztucznym produkowanym z syntetycznej żywicy, wzmocnionego włókna polietylenowego lub poliuretanu. Inne nazwy, z którymi można się spotkać to: poliratan, ekorattan, rattan syntetyczny. Mimo iż jest to tworzywo sztuczne, jest też ekologiczne ze względu na długą żywotność oraz możliwość pełnego recyklingu, co jest istotne dla ochrony środowiska i strategii minimalizowania odpadów.

Technorattan to sztuczne włókna ręcznie wyplatane na stelażu metalowym. Meble z technorattanuniemal identyczne z rattanowymi. Tworzywo bardzo dobrze imituje naturalne włókna palmowe – ich wygląd, strukturę i kolor, jednak jest o wiele trwalsze, a cena niższa. Pod tym względem warto zastanowić się nad tym, czy lepsze będą meble z rattanu, czy technorattanu.

technorattan jak wygladaMeble technorattanowe są bardzo popularne w Polsce i doskonale nadają się do różnych warunków atmosferycznych, również tam, gdzie padają obfite deszcze, panuje duży stopień zasolenia (nad morzem), zdarzają się silne opady śniegu oraz częste przymrozki (w górach). Nie oznacza to oczywiście, że o takie meble nie trzeba dbać i można je zostawić na całą zimę pod warstwą śniegu. Jednak jeżeli nie schowasz krzesła z technorattanu pod daszek, to nic mu się nie stanie.

Zaletą syntetycznego materiału jest również to, że włókna nie ulegają odbarwieniu pod wpływem promieniowania słonecznego, a wszelkie plamy np. z kawy czy herbaty są łatwe do usunięcia. Czy zatem technorattan ma jakieś wady? No cóż, nie jest naturalny, co dla jednych może być wadą, dla innych zaletą.

Meble ogrodowe rattan czy technorattan?

To pytanie z gatunku tych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba surowce mają swoje dobre i nieco słabsze strony:

  • Rattan z pewnością lepiej sprawdzi się do mebli domowych przechowywanych we wnętrzach oraz mebli wynoszonych do ogrodu lub na taras, ewentualnie do stojących pod zadaszeniem. Jest materiałem naturalnym, pięknym i bardzo przyjemnym, ale też wymagającym pielęgnacji i odpowiednich warunków przechowywania.

  • Technorattan z powodzeniem sprawdzi się zarówno w meblach ogrodowych, które przez cały sezon będą przechowywane na świeżym powietrzu, jak i do mebli mieszkaniowych. Jest tworzywem sztucznym, odpornym na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Jest tańszy od naturalnego rattanu.

Cokolwiek wybierzesz, będzie to dobry wybór, gdyż meble z rattanu i technorattanu prezentują się tak samo dobrze. W sklepie internetowym Meble.Ogrodowe.net znajdziesz szeroki wybór produktów z obu materiałów.

Rate this post
Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *