Tunel foliowy czy szklarnia. Plusy i minusy, czyli co wybrać dla siebie

Szklarnia, folia, a może po prostu ogródek pod chmurką? Odpowiedź na pytanie: co lepsze, nie jest prosta. Tunel foliowy i szklarnia, choć z pozoru pełnią podobną funkcję, różnią się od siebie nie tylko użytymi materiałami. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Co dla działkowicza amatora, co dla ogrodowego zapaleńca, a co dla pół-profesjonalisty?

Coś dla zawodowców, coś dla amatorów, coś dla każdego

Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa, może być tylko jedna: to zależy. Od potrzeb, od budżetu, od miejsca, a także od rodzaju upraw. Jeżeli jesteś zawodowym rolnikiem lub doświadczonym ogrodnikiem, to zapewne te zagadnienia są Ci dobrze znane. Jeżeli jednak dopiero debiutujesz lub planujesz rozszerzyć swoją ogrodniczo-uprawną działalność i zainwestować w szklarnię albo tunel foliowy, ten artykuł pomoże Ci zdecydować co lepsze.

Chociaż nie ma wyraźnego podziału na produkty dla zawodowych ogrodników i dla amatorskich działkowiczów, to jednak pewne produkty są przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań, mają wzmocnioną konstrukcję, mnóstwo możliwości rozbudowy, ale są też dużo droższe. Podczas wyboru modelu kieruj się swoimi potrzebami i możliwościami, nie zawsze wybór najdroższego modelu będzie uzasadniony, to działa również w drugą stronę – te najtańsze mogą nie spełnić pokładanych oczekiwań.

Szklarnia – plusy i minusy

Zarówno szklarnie, jak i tunele foliowe mogą stanąć w przydomowym ogródku, na działce oraz na większych polach uprawnych. Różnica polega na wielkości, cenie i dodatkowych udogodnieniach, które można doinstalować do podstawowej konstrukcji. Przy czym szklarnie, ze względu na sztywniejszą i bardziej stabilną konstrukcję lepiej się do tego nadają. Do podstawowego szkieletu można dokupić różne akcesoria: drzwi i okna z funkcją wywietrzników i automatycznego otwierania, półki do zawieszenia na stelażu, system automatycznego nawadniania, ogrzewania i wiele innych, tworząc w ten sposób niemal autonomiczną uprawę. Można, ale nie trzeba, szklarnia przydomowa równie dobrze obejdzie się i bez tych dodatków.

Szklarnia ogrodowa jest konstrukcją stabilną i wzmocnioną, nie trzeba jej rozmontowywać na okres zimowy, gdyż dobre szklarnie poliwęglanowe są zaprojektowane tak, by zniosły nawet bardzo duży nacisk pokrywy śnieżnej np. Szklarnia przydomowa z poliwęglanu Agro-Standard wytrzymuje nacisk 80 kg na m2, a biorąc pod uwagę opływowy kształt uniemożliwiający osiadanie dużych warstw śniegu, jest to konstrukcja, której nie trzeba demontować na zimę. Doświadczeni ogrodnicy mogą nawet pokusić się o zimowe uprawy, wymaga to jednak zastosowania np. ogrzewania wewnątrz szklarni.

Minusami rozwiązania są: wysoka cena, niska mobilność oraz sporo miejsca. Szklarnie są masywne, ciężkie i trudno je przenosić z miejsca na miejsce, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Są to raczej konstrukcje stacjonarne.

Tunel foliowy – plusy i minusy

Tunel foliowy ze względu na swoją lekką konstrukcję mniej nadaje się jako stacjonarne centrum ogrodnictwa. Jest raczej kopułą, która ma chronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Perforowana folia ułatwia wentylację i jest przeznaczona do niskich tuneli, natomiast nieperforowana zapewnia lepszą izolację termiczną i ochronę przed chłodem. W tunelu ogrodowym można zainstalować system automatycznego nawadniania czy też podgrzewania, natomiast ta konstrukcja przystosowana jest do upraw roślin gruntowych. Z tego względu tunel foliowy ogrodowy wykorzystuje się na przykład do uprawy warzyw, niektórych owoców, a także gruntowych kwiatów.

Ogrodowy tunel foliowy z rurek PCV jest lekki i mobilny, więc w razie potrzeby można go łatwo przenieść z miejsca na miejsce, ale przez to jest mniej odporny. Trzeba go złożyć na zimę, a przynajmniej ściągnąć folię, natomiast przy bardzo silnych wiatrach istnieje ryzyko zniszczenia konstrukcji. Należy jednak zauważyć, że i tunel foliowy, i szklarnia dobrze znoszą przeciętne wiatry.

Największym plusem tunelu foliowego jest cena, gdyż już za kilkaset złotych możesz stać się dumnym posiadaczem modelu, który w zupełności wystarczy na początek. Minus to mniejsza wytrzymałość i konieczność demontażu przed zimą. Chociaż dla sprawiedliwości trzeba dodać, że przy odrobinie wiedzy i sprzyjających warunkach oraz regularnej konserwacji da się uprawiać rośliny zimą pod tunelem foliowym.

Rozwiązanie idealne? To takie, które spełni Twoje potrzeby

Jeżeli jesteś zainteresowany uzupełnieniem wiedzy, zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszym artykułem o szklarniach i tunelach foliowych. Przeczytaj też artykuł o konstrukcji tunelu foliowego. W ten sposób zyskasz pełniejszy pogląd na tę tematykę. Życzymy dobrego wyboru i udanych upraw!

Rate this post
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *