Tunel foliowy czy szklarnia – co wybrać?

Coraz więcej osób posiadających przydomowe ogródki decyduje się na samodzielne uprawianie warzyw i owoców.  Ma to wiele plusów, bowiem własnoręcznie wyhodowane, posiadają wiele wartości odżywczych i witamin, a poza tym są o wiele zdrowsze, niż te, które możemy dostać w sklepach.  Na rynku istnieje wiele rozwiązań mogących pomóc nam w zorganizowaniu naszej własnej uprawy.  Do tych najbardziej popularnych należą tunele foliowe i szklarnie. Jakie są między nimi różnice i którą opcję najlepiej wybrać do naszego ogrodu? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

tunel foliowy – co to jest?

Tunel foliowy

Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z przydomową uprawą pewnie zastanawiają się czym tak właściwie jest tunel foliowy. Krótko mówiąc jest to miejsce, w którym możemy prowadzić intensywną uprawę warzyw, owoców bądź kwiatów.  W przeciwieństwie do tradycyjnej szklarni jest to konstrukcja dużo łatwiejsza w montażu i o wiele lżejsza. Jego niewielka waga to zasługa unikalnej konstrukcji. Tunele najczęściej składają się z rurek PCV, bądź  lekkiego, metalowego stelaża,  co pozwala na jego łatwy montaż oraz swobodne przenoszenie. Dzięki temu możemy go umiejscowić praktycznie w dowolnym miejscu w ogrodzie.

tunel, czy szklarnia – co wybrać

Szklarnia przydomowaTunel foliowy jest dobrym rozwiązaniem do ogrodu, głównie dzięki łatwemu montażowi i lekkiej wadze.  Na jego korzyść przemawia również cena, która jest dużo niższa niż cena szklarni. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tunelu foliowego warto pamiętać o kilku, istotnych  aspektach.  Ważne jest, aby tunel foliowy postawić przy zabudowie,  w przeciwieństwie do szklarni, która może stać praktycznie wszędzie. Jego odpowiednie umiejscowienie nie tylko zwiększy stabilność konstrukcji, ale pozwoli również na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Minusem jednak jest to, że tunele nie są całoroczne. Najlepiej sprawdzają się od wczesnej wiosny, kiedy chcemy zaszczepić sadzonki do późniejszego rozsadu, do jesieni, dlatego jeśli zależy nam na uprawie również zimą, lepiej wybrać szklarnię.

Cena

Tunel ogrodowyZarówno tunele foliowe, jak i szklarnie różnią się od siebie pod względem cenowym. Koszt jednego, jak i drugiego zależy w głównej mierze od wymiarów.  Jeśli nie chcemy inwestować zbyt dużej ilości pieniędzy w nasz przydomowy ogródek i będziemy go uprawiać tylko sezonowo,  lepiej zdecydować się na tunel foliowy, który pozwala uchronić rośliny przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak grad, śnieg wiatr, czy kwaśne deszcze, a jego  cena, rozpoczynają się już od około 150 zł za tunel wielkości 3m, do nieco ponad 5000 zł za model o wielkości 16 metrów. Ceny szklarni są nieco wyższe, bo rozpoczynają się od około 1000 zł za małą szklarnię, przylegającą do budynku, do nawet 9000 zł za taką o wymiarach 265 x 380 cm . Jeśli jednak interesuje nas całoroczna uprawa ogródka, warto przemyśleć zakup szklarni, która prócz tego, że pozwoli nam cieszyć się plonami przez cały rok, stanie się również gustowną ozdobą naszego ogrodu.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *