Tunele foliowe – przegląd rozwiązań, czyli jak dokonać dobrego wyboru?

Mieć domowy ogródek albo chociaż działkę na przedmieściach, ach, marzenie… może nie każdego, ale z pewnością wielu. Jeżeli jesteś jednym z tych szczęśliwców albo planujesz zakup lub dzierżawę działki, prawie na pewno przyda Ci się tunel foliowy, pod którym możesz w spokoju uprawiać rośliny. Jaki tunel foliowy kupić i jakie są dostępne rozwiązania na rynku?

Ale, ale! Właściwie, po co mi tunel foliowy?

Jeśli masz ogródek, działkę lub kawałek ziemi, na której możesz coś zasiać, to masz właściwie wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć uprawę roślin. Problem pojawia się, gdy zechcesz taką uprawę prowadzić w mniej sprzyjających warunkach lub zależy Ci na gatunkach, które źle znoszą zmiany. Uprawa niektórych roślin jest niemożliwa lub utrudniona ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza intensywne opady deszczu, wiatry lub duże różnice temperatur. Z pomocą przychodzą tunele foliowe, które przyśpieszają plonowanie roślin i chronią je przed złymi warunkami pogodowymi, pozwalają też na wydzielenie przestrzeni wyłącznie pod uprawy. Jeżeli więc wiesz już, do czego jest potrzebny tunel foliowy, trzeba się zastanowić…

…Jaki tunel foliowy na działkę, a jaki do ogródka?

Wybór jest uzależniony przede wszystkim od budżetu i ilości miejsca, jakim dysponujesz. Jeżeli nie masz wiele miejsca, najlepiej sprawdzi się mały tunel foliowy o rozmiarach np. 2×2,2 metra. Taka niewielka konstrukcja może stanąć w przydomowym ogródku lub na niewielkiej działce, nie będzie zajmowała wiele miejsca i prawdopodobnie zostanie jeszcze trochę przestrzeni do zagospodarowania.

Spójrzmy jednak prawdzie w oczy, mały tunel foliowy daje mało możliwości. Jednym z najpopularniejszych modeli, który wybierają klienci, są tunele z rurek PCV polskiej produkcji o wymiarach 6×3 metra. Jest to już profesjonalna konstrukcja, która daje sporo satysfakcji amatorowi działkowiczowi.

Jeżeli natomiast masz naprawdę dużo miejsca i myślisz o rozpoczęciu poważnej hodowli lub zajmujesz się uprawami rolnymi, wtedy warte polecenia są duże tunele foliowe o powierzchni 24m2 i 36 m2. Ze względu na konstrukcję są one lekkie, możliwe do łatwego przenoszenia i łączenia kilku tuneli w jeden długi. To modele polecane zawodowcom oraz zaawansowanym amatorom, którzy mają dużo miejsca na uprawy.

Jaki tunel foliowy? konstrukcja ma znaczenie

Sam wygląd jest rzeczą drugorzędną. Wiadomo, że tunele są do siebie bardzo podobne, gdyż obleczone są półprzezroczystą folią, a większość z nich ma kształt łukowaty lub domkowy. To, jaki wybrać, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i tego, co będzie przedmiotem uprawy. Bardziej jednak liczy się budowa tunelu foliowego, a konkretniej użyte materiały i wykorzystane rozwiązania:

  • Tunel foliowy z rurek PCV – to bardzo popularne i wytrzymałe konstrukcje, które doskonale sprawdzą się w polskich ogródkach i na działkach oraz do zastosowań przemysłowych. Są łatwe w montażu, tanie i mają lekkie ramy, dzięki czemu tunel można przenieść z miejsca na miejsce bez żmudnego rozkładania i ponownego składania. Tunel z rurek PCV nie ulega korozji i jest łatwy do utrzymania w czystości. W niektórych przypadkach minusem może być lekkość konstrukcji, zwłaszcza tam, gdzie wieją mocne, porywiste wiatry.

  • Tunel foliowy z rurek metalowych – to alternatywa dla osób poszukujących trwalszej i stabilniejszej konstrukcji, ale jednocześnie znacząco droższej. Tunel z metalowych rurek wymaga sezonowej konserwacji, jest cięższy, ale plusem jest większa stabilność i odporność na wiatr.

  • Pokrycie z folii – kolejną sprawą jest to, jaki materiał na tunel foliowy będzie najlepiej chronił rośliny. Folia perforowana polecana jest do niskich tuneli przeznaczonych do przykrycia świeżo wysianych nasion. W ten sposób wewnątrz uzyskiwana jest nieco wyższa temperatura, ale jednocześnie nie trzeba folii unosić do wietrzenia. Pokrycie zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, ale gorzej utrzymuje stabilną temperaturę oraz poziom wilgotności, a przy dużych kopułach jest wrażliwa na uszkodzenia. Dlatego zazwyczaj używa się folii bez perforacji, która sprawdzi się tam, gdzie stała wilgotność oraz temperatura są najważniejsze, a cyrkulacja powietrza stoi na drugim miejscu. Tunel pokryty folią bez perforacji wymaga regularnego wietrzenia, za to jest mniej podatny na uszkodzenia i lepiej sprawdzi się w wyższych konstrukcjach.

  • Tunel foliowy niski czy wysoki, szeroki czy wąski – budowa tunelu foliowego to nie tylko rodzaj materiałów, ale też jego wymiary. Standardowe wysokości to 1,5 metra i 2 metry. W amatorskiej uprawie powszechne są te niskie. Wysokie tunele 1,8-2 m umożliwiają prace w pozycji wyprostowanej i są po prostu wygodniejsze. Wybór szerokości oraz długości tunelu jest uzależniony od możliwości działki i wielkości upraw. Tunel o szerokości 3 metrów pozwala na najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni z uprawą dwurzędową.

Zapaleni działkowicze i miłośnicy upraw wiedzą, że oprócz tuneli foliowych do wyboru są także szklarnie. Jednak to zagadnienie na zupełnie inny artykuł. Mamy nadzieję, że pokrótce przybliżyliśmy to złożone zagadnienie, jaki tunel foliowy kupić. Zapraszamy do sklepu internetowego Meble.Ogrodowe.net, gdzie z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Rate this post
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *