Urban jungle w domu, czyli roślinność w betonowej dżungli

Życie w mieście ma sporo zalet, ale są też pewne wady – jedną z nich jest mały udział naturalnej zieleni w otoczeniu. Mogłoby się wydawać, że dwa kwiatki doniczkowe na oknie załatwiają sprawę, ale tak nie jest. Urban jungle we wnętrzach to nabierający coraz większej popularności trend w aranżacji, pozwalający na stworzenie namiastki własnej zielonej dżungli wewnątrz tej stalowo-betonowej.

Dlaczego bliskość natury jest tak ważna dla człowieka?

Roślinność w otoczeniu to nie jest kwestia estetyczna. Chociaż kwiaty w mieszkaniu, krzewy w ogródku i drzewa przy ulicach wyglądają ładnie i upiększają okolicę, to jednak ich rola jest o wiele ważniejsza. Rośliny produkują tlen i wchłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze ze szkodliwych pyłów, w tym ze smogu, stwarzają przyjemny cień tak ważny podczas upalnego lata; a także korzystnie wpływają na samopoczucie. Przebywanie wśród roślinności pozytywnie działa na układ nerwowy, zmniejsza objawy depresji i nerwicy. Rośliny w domu poprawiają nastrój mieszkańców i atmosferę w budynku.

W odpowiedzi na widoczny trend industrializacji otoczenia, wycinania drzew i usuwania roślinności z miast, powstała moda na urban jungle w domu, czyli zagospodarowywanie przestrzeni życiowej w taki sposób, by znalazło się w niej sporo miejsca dla roślinności. Urban jungle we wnętrzach pasuje wszędzie, zarówno do małych mieszkań w blokach, do apartamentów w wieżowcach, jak i do domów jednorodzinnych czy willi w mieście, na przedmieściach lub na wsi.

Jak zbudować własną oazę wytchnienia?

Zazdrościsz właścicielom domowych ogródków? Niepotrzebnie. Niewielkim kosztem można stworzyć własną zieloną oazę zarówno w mieszkaniu, jak i w domu. Ideałem byłoby, gdyby Twoje „M” miało przynajmniej balkon, ale nie jest to niezbędne. Podstawą wystroju urban jungle w domu są oczywiście rośliny i motywy roślinne. W pomieszczeniach powinny znaleźć się zielone i kolorowe rośliny doniczkowe, te mniejsze, ale też te większe, pnące się po specjalnych drabinkach na ścianach, koniecznie posadzone w ozdobnych donicach. Taka kwiecista przestrzeń może znajdować się w jednym pomieszczeniu np. w salonie albo rośliny mogą być równomiernie rozmieszczone po całym mieszkaniu. Przynajmniej jeden lub dwa kwiaty powinny znaleźć się w sypialni.

Rośliny stanowią podstawę urządzenia mieszkania w stylu urban jungle. Dodatki i meble to natomiast idealne uzupełnienie, pozwalające na uzyskanie spójnej formy. Na przykład jako element tropikalnego wystroju wnętrza sprawdzi się fotel rattanowy, który podkreśli charakter wnętrza. Dla uzyskania ciekawszego efektu można nakleić fototapetę na ścianę z motywem roślinnym lub pejzażem. Polecamy też drewniane dodatki do wnętrz, najlepiej z naturalnego, nielakierowanego drewna, które korzystnie wpływa na wygląd wnętrza i na samopoczucie mieszkańców.

A jeżeli chcesz się poczuć w mieszkaniu jak w prawdziwym ogrodzie, zawsze możesz pokusić się o przygotowanie kącika wypoczynkowego, który zaaranżujesz na mini ogródek: kilka większych roślin, a pomiędzy nimi stolik kawowy z wygodnymi krzesłami rattanowymi; dla podkreślenia klimatu kojące dźwięki natury z odtwarzacza muzyki! Ten mały trik sprawi, że naprawdę poczujesz się jak w ogrodowym zaciszu.

Urban jungle a meble ogrodowe na taras

Chcąc stworzyć taras lub balkon w stylu urban jungle, wiele nie potrzeba. Wystarczy pomysł, rośliny i meble ogrodowe na taras, które można dowolnie wykorzystać. Na przykład na barierce można zawiesić stolik wiszący z pojemnikiem. Tym, którzy mają nieco więcej miejsca na balkonie, możemy polecić składany zestaw mebli z technorattanu, który można rozłożyć na balkonie, by zrelaksować się w promieniach popołudniowego słońca. Jeżeli masz natomiast dom z tarasem, polecamy duży zestaw mebli do ogrodu.

Nawet niewielki balkonik można zaaranżować tak, by stworzyć z niego prawdziwy, mały ogródek. Wystarczy trochę chęci i zacięcia ogrodniczego. Na balkonie można uprawiać kwiaty doniczkowe, pnącza zwisające wzdłuż barierki, a także niektóre warzywa i owoce: bardzo popularne są na przykład pomidorki i cytryny.

Miejską dżunglę można stworzyć wszędzie. W domu, w mieszkaniu, na tarasie i na balkonie; tam, gdzie jest dostęp do naturalnej zieleni i tam, gdzie tego dostępu nie ma, a pragniesz, żeby pojawiła się choćby w minimalnym stopniu. Chcesz więcej inspiracji na temat jak stworzyć własne urban jungle we wnętrzach i jakie meble ogrodowe do tego wykorzystać? Śledź blog o meblach ogrodowych i wystroju wnętrz Meble.Ogrodowe.net.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *