Wiosenne porządki w ogrodzie – lista zadań. Jak zadbać o ogród wiosną?

Wiosenna pogoda zachęca do tego, by otrząsnąć się z zimowego zastoju i wyjść do ogródka. Zanim jednak zaczniesz korzystać z uroków natury i możliwości spędzania wolnego czasu na działce, trzeba zakasać rękawy i wziąć się za wiosenne porządki. Ogród po zimie wymaga gruntownego posprzątania i przygotowania. Jak dbać o ogród wiosną, jakie prace trzeba wykonać i dlaczego warto zabrać się za nie jak najwcześniej?

wiosenne porządki grabienie trawnika

W marcu jak w garncu, ale to dobry czas na wiosenne porządki w ogrodzie

Marzec jest takim miesiącem, w którym zazwyczaj po śniegu pozostaje już wspomnienie, nie licząc terenów na południu Polski, gdzie śnieg potrafi utrzymywać się nawet w maju. Jednak w większości kraju marzec jest miesiącem, gdy spokojnie można wyposażyć się w grabie, miotłę, sekator oraz kilka innych narzędzi, i zabrać się do pracy. Aby wiosennych porządków nie zaczynać od odrdzewiania lub zakupu nowego sprzętu, polecamy odpowiednio go zakonserwować przed zimą i przechowywać. Jak to zrobić, przeczytasz w tekście: gdzie przechowywać narzędzia w sezonie i poza nim? Oczywiście trzeba wykonać podstawowe czynności konserwacyjne, taki jak: naoliwienie ruchomych elementów czy naostrzenie oraz zdezynfekowanie nożyc, ale zajmie to o wiele mniej czasu. Narzędzia warto przechowywać w garażu, altance lub specjalnych schowkach np. skrzyniach ogrodowych, które zabezpieczą akcesoria przed wilgocią.

Wiosenne porządki w ogrodzie zaczynamy od sprzątania

wiosenne porządki sprzątanie ogroduNie ma innej opcji, by zadbać o ogród wiosną, niż chwycenie za miotłę i grabie. W pierwszej kolejności trzeba wygrabić wszystkie liście, patyki, martwą trawę, resztki roślin, zwierzęce odchody oraz inne odpady, które nagromadziły się na glebie po zimie. Wygrabienie tego wszystkiego jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o estetykę. Organiczne resztki są siedliskiem bakterii i grzybów, które będą zakażały glebę, at to będzie skutkowało rozrostem grzybów, mchów i chwastów oraz chorobami roślin.

Aby zadbać o ogród na wiosnę, oprócz grabienia należy też zmieść pył i zabrudzenia z chodników, tarasów, ścieżek i kamieni, oczyścić je z mchów, a silne zabrudzenia usunąć myjką ciśnieniową. Szczeliny pomiędzy kamiennymi płytkami można posypać środkiem chwastobójczym.

Pamiętaj, że przepisy nie pozwalają na palenie liści i usuniętych gałęzi. Możesz zatem wyrzucić je na kompost lub oddać do utylizacji; odbiór liści organizują gminy. Natomiast na śmieci nieorganiczne załóż kosz ogrodowy, który prezentuje się znacznie ładniej niż zwykły, plastikowy kontener.

Ogród wiosną – prace przy drzewach i krzewach

Kolejnym krokiem wiosennych porządków jest zadbanie o drzewa i krzewy. Przede wszystkim należy podciąć gałązki – zabieg wzmacnia roślinę, zapobiega rozwojowi chorób i pozwala rozwijać się młodym pędom. Ważne, aby sekator lub specjalne nożyce do przycinania roślin były dobrze naostrzone i zdezynfekowane. Ostrza zakażone bakteriami i grzybami mogą przyczynić się do rozwoju chorób roślin.

Różne rośliny mają odmienne potrzeby pod względem przycinania oraz pielęgnacji, dlatego polecamy poradniki ogrodniczych, by tam zasięgnąć informacji o pielęgnacji i przygotowywaniu roślin na wiosnę.

Do zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych wiosną zalicza się również:

  • cięcie krzewów owocowych i ozdobnych,

  • cięcie drzew,

  • cięcie żywopłotów,

  • zdjęcie okryć i osłon zimowych z roślin,

  • czyszczenie oczek wodnych i kanałów,

  • dezynfekcja i usuwanie mchu z kamieni i podmurówek.

Wiosenne porządki a meble ogrodowe

metalowe meble do ogroduGdy pogoda się ustabilizuje, do ogrodu można wynieść krzesła, stoliki i leżaki. Plastikowe meble ogrodowe teoretycznie mogą stać w ogrodzie przez cały rok, ale lepiej je schować, aby uchronić przed uszkodzeniami. Jak dbać o meble w ogrodzie wiosną? Meble drewniane oraz rattanowe trzeba wyczyścić z kurzu i zakonserwować przed działaniem wilgoci, natomiast technorattanowe wystarczy umyć, gdyż jest to tworzywo sztuczne. Przeczytaj też: jak przygotować meble do użytku przed sezonem.

Wyciągnięcie mebli ogrodowych ze schowka to czas, by dobrze im się przyjrzeć pod kątem stanu. Niektóre będą po prostu zużyte, a lata swojej świetności mogą mieć już dawno za sobą. Część uszkodzeń da się naprawić, metalowe elementy odrdzewić i naoliwić, a drewno przemalować i zabezpieczyć. Jednak nie wszystko można uratować, dlatego wiosenne porządki to również dobry okres, by zastanowić się nad tym, których rzeczy trzeba się pozbyć, a które wymienić na nowe.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *