Wypoczynek na balkonie. Jakie meble i aranżacje balkonu?

Mieszkańcy bloków i kamienic przeważnie nie mają luksusu posiadania ogrodu lub choćby dużego tarasu rekreacyjnego. Mimo iż na nowoczesnych osiedlach istnieją zielone tereny, które można uznać za ogród, to jednak nie są one prywatne, a o intymności ciężko mówić, gdy obok trawnika przechadzają się sąsiedzi. Można oczywiście kupić lub wydzierżawić działkę poza miastem, ale to dość drogie rozwiązanie i nie dla każdego. Za to część mieszkań ma dostęp do balkonu – a to już jest mały skrawek przestrzeni, którą da się całkiem ciekawie wykorzystać. Aranżacja balkonu w bloku może zrobić wiele dobrego dla komfortu mieszkańców. Tak niewiele wystarczy, by zyskać tak wiele!

Aranżacje balkonu – praktyczne porady

aranżacje balkonowe ozdoby Balkon, niezależnie od tego, czy jest duży, czy mały, z powodzeniem może zostać przerobiony na przestrzeń wypoczynkową. Niestety, zamiast tego balkony zazwyczaj pełnią funkcję przechowalni niepotrzebnych rzeczy, palarni lub w najlepszym przypadku miejsca na doniczkowe kwiatki. Balkony bez pomysłu, zagracone, zaśmiecone i przerobione na suszarnię to niestety smutna codzienność polskich blokowisk.

Jeżeli zależy Ci na tym, by balkon przerobić na miejsce wypoczynkowe, przede wszystkim zadbaj o porządek. Wysprzątaj podłogę, usuń niepotrzebne rzeczy, odmaluj zardzewiałe barierki, uzupełnij ubytki w betonie. Zobaczysz, że balkon od razu nabierze zupełnie nowego wyglądu i okaże się, że jest tam o wiele więcej miejsca niż by się to wydawało. Znajdzie się nawet przestrzeń na meble na balkon, a to początek ciekawej aranżacji balkonu w bloku.

Mając już czystą i uporządkowaną przestrzeń można zająć się jej przystosowywaniem pod miejsce wypoczynkowe. W celu zapewnienia sobie prywatności polecamy zakryć barierki matą bambusową lub innym rodzajem estetycznej przesłony. Warto podkreślić, aby zasłona naprawdę była estetyczna, ponieważ kawałek falowanego plastiku lub wywieszona szmata nie będą spełniały swojej dekoracyjnej funkcji. Aranżacje balkonów powinny czymś się wyróżniać i nie szpecić elewacji.

Jakie meble na balkon?

meble na balkonBalkon jest małą przestrzenią, dlatego z rozbudowanym zestawem tarasowych mebli ogrodowych raczej nie poszalejemy, chyba że ktoś mieszka w apartamentowcu. Zakładając jednak standardowy wymiar trzeba postawić na meble na balkon, które nie zajmują dużo miejsca, a więc przede wszystkim krzesła i stolik na balkon. Na przykład taki technorattanowy zestaw Morrone Duo Grey albo też relaksacyjny fotel Bianco. Produkty te mają tę zaletę, że są niewielkich rozmiarów i z powodzeniem zmieścisz je na ograniczonej powierzchni. Wykonane są z nieprzemakalnych materiałów, którym nie szkodzą warunki atmosferyczne, więc mogą przebywać na zewnątrz przez cały rok. Jeżeli balkon jest zabezpieczony przed deszczem to krzywda się nie stanie nawet poduchom na siedzisko, choć na czas nieużytkowania radzimy je chować. Wilgoć z powietrza niekorzystnie będzie wpływała na wypełnienie poduchy. Jeżeli balkon jest niezadaszony można go zabezpieczyć na przykład parasolem rozkładanym na czas użytkowania. Stolik i krzesła na balkon to dość oczywiste wyposażenie, a co jeszcze będzie potrzebne, by podkreślić wypoczynkowy charakter przestrzeni?

Z pewnością przyda się jakiegoś rodzaju skrzynia ogrodowa, w której będzie można trzymać drobiazgi i przedmioty używane podczas wypoczynku, na przykład wspomniane już poduchy na fotele. Nie może też zabraknąć kwiatów balkonowych w ozdobnych donicach dodających uroku wystrojowi i pasujących do mebli na balkon. Dobrym wyborem będzie na przykład cylindryczna doniczka Keter z technorattanowym wzorem dostępna w różnych rozmiarach.

Ozdoby i aranżacje balkonu

Aby uatrakcyjnić wygląd przestrzeni warto ją w jakiś sposób udekorować. Sztuczna trawa lub mata na podłogę sprawdzi się tam, gdzie nie ma ryzyka zalania powierzchni, czyli na zadaszonych balkonach lub chronionych w inny sposób. Polecamy też zadbać o jakieś dekoracyjne, delikatne oświetlenie – na przykład lampy solarne, które nieco rozjaśnią aranżację balkonu w bloku albo symboliczny łańcuch z lampek choinkowych. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, by nie przesadzić i nie popaść w kicz.

Jak widać dla chcącego nic trudnego i nawet dysponując niewielką przestrzenią z powodzeniem można wyczarować ciekawą aranżację.

Rate this post
Tagi: ,
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *