Zasady upraw roślin pod tunelem. Wskazówki dla domowych ogrodników

Uprawa warzyw pod tunelem foliowym przynosi wiele satysfakcji oraz wymiernych korzyści zdrowotnych. Niestety nieumiejętne sadzenie i pielęgnowanie roślin, zamiast przyjemności może stać się przyczyną frustracji i zawodu oraz szybkiego porzucenia marzeń o ekologicznym ogródku. Podpowiadamy jak uprawiać rośliny w tunelu foliowym i kiedy nadchodzi czas na sadzenie konkretnych gatunków.

Czy tunel foliowy na warzywa to dobry pomysł?

pomidory uprawa tunel foliowyWarzywa można sadzić w ogródku na grządkach, by rosły w spokoju zgodnie z ich zegarem biologicznym. Od czasu do czasu podlewać, gdy słońce operuje mocniej i brakuje opadów, plewić i czekać aż same urosną. W wielu przypadkach sprawdzi się takie podejście. Niestety uprawa „pod chmurką” ma kilka zasadniczych wad:

 • Takie uprawy są mocno zależne od warunków pogodowych, zmiennej temperatury, zbyt dużych lub zbyt małych opadów, suszy, przymrozków itp.

 • Okres uprawowy jest znacznie krótszy, gdyż trzeba czekać na dobre warunki pogodowe.

 • Zbiory są opóźnione o kilka tygodni.

 • Zwierzęta, owady i inne szkodniki mają łatwy dostęp do upraw.

Odpowiedź jest oczywista: tak, tunel foliowy na warzywa to dobry pomysł, zwłaszcza jeżeli chcesz poświęcić uprawom nieco więcej serca i energii. Jeżeli nie wiesz jeszcze jak wybrać tunel foliowy, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Uprawa warzyw w tunelach foliowych – podstawowe zasady

Tunele foliowe lub szklarnie ogrodowe są idealne do upraw różnego rodzaju roślin:

 • Ciepłolubnych: pomidory, ogórki, papryka, biała kapusta, szczypiorek, cebula.

 • Warzyw przedplonowych: rzodkiewka, sałata, kalarepa, szpinak.

 • Wszelkiego rodzaju ziół: bazylia, cząber, kolendra, koper, estragon, dziurawiec, lubczyk, melisa.

 • Mniej popularnych gatunków: oberżyna, melon, kiwano, arbuz, ciecierzyca.

 • Kwiatów ozdobnych.

Podstawowym elementem skutecznej uprawy roślin w tunelu foliowym jest przygotowanie ziemi pod uprawę. Na początku sezonu należy przygotować tunel do użytku, a glebę oczyścić, przekopać i spulchnić. Warto też użyźnić ziemię, mieszając ją z kompostem, obornikiem lub specjalnie przygotowanymi mieszankami.

 • Obornik najlepiej stosować jesienią około 50-80 kg na 10 m², zmieszać go z ziemią i pozostawić do wiosny. Można go zastosować również na początku sezonu, ale wtedy trzeba wybrać obornik dobrze rozłożony i przekompostowany.

 • Kompost należy rozsypać na przekopaną ziemię (20-60 kg na 10 m²) i zmieszać go przy pomocy grabi. Jest to nawóz próchniczy i powinien być umieszczony na powierzchni gleby.

Niektóre żyzne gleby nie potrzebują dodatkowego użyźniania. Ważne jest również dostosowanie odczynu gleby do rodzaju roślin. Co kilka lat warto przenosić tunel w inne miejsce lub odkwaszać ziemię nawozami wapniowymi i odkażać glebę, by zapobiec namnażaniu się bakterii i grzybów. Intensywnie użytkowana gleba pod osłonami sprzyja jałowieniu ziemi, więc jeżeli chcesz każdego roku cieszyć się obfitymi zbiorami, nie zaniedbuj przygotowywania gleby pod uprawy.

Uprawa warzyw w tunelach foliowych – co i kiedy, czyli kalendarz sadzenia i upraw

kapusta tunel foliowyPonieważ ilość miejsca pod tunelem jest ograniczona, by zmaksymalizować zbiory, należy sadzić warzywa w odpowiedniej kolejności, zgodnie z ich cyklem wegetacyjnym. Dzięki temu można optymalnie dobrać porę sadzenia i zbiorów tak, by od wiosny do jesieni móc sadzić różne gatunki w tym samym miejscu.

Wczesną wiosną, nawet już w marcu można uprawiać w tunelu foliowym sałatę, szpinak i koper. W ostatnim tygodniu marca można wysiać rzodkiewkę, a także wczesne odmiany kalarepy, kapusty, kalafiora na wczesny zbiór. Tuż po nich należy sadzić warzywa ciepłolubne, do których zaliczają się pomidory i ogórki, a jeszcze później, w drugiej połowie maja: paprykę, oberżynę i melon.

 • Kapusta biała wczesna – termin siewu początek stycznia/koniec lutego – termin sadzenia koniec marca/początek kwietnia.

 • Kalarepa wczesna – termin siewu początek lutego połowa lutego – termin sadzenia koniec marca/połowa kwietnia.

 • Sałata wczesna – termin siewu połowa lutego – termin sadzenia koniec marca.

 • Rzodkiewka – termin siewu koniec marca.

 • Marchew wczesna – termin siewu listopad/początek grudnia.

 • Koper – termin siewu listopad/początek grudnia.

 • Pomidor i ogórek – termin siewu początek marca/początek kwietnia – termin sadzenia koniec kwietnia/początek maja.

 • Sałata zimowa – termin siewu pierwsza dekada września – termin sadzenia początek października.

Zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa warzyw w tunelach foliowych nie polega wyłącznie na posianiu lub zasadzeniu roślin i oczekiwaniu na zbiory. Najważniejsze elementy pielęgnacji warzyw pod tunelem to podlewanie i nawożenie roślin, wietrzenie i zabezpieczanie ich przed przegrzaniem oraz wychłodzeniem, wyrywanie chwastów oraz ochrona przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Dokładny zakres ochrony i zabiegi pielęgnacyjne zależą od gatunku rośliny i jej wymagań. Tunel foliowy na warzywa należy przenosić co 2-3 lata w inne miejsce lub nawozić i odkwaszać glebę. Dzięki tym zabiegom uprawa warzyw w tunelu foliowym będzie efektywniejsza, a Ty każdego roku będziesz cieszyć się z obfitych zbiorów.

Rate this post
Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *