Zrób to sam: jak przywrócić życie starym meblom ogrodowym

Stare meble przeważnie lądują na strychu, w piwnicy lub na śmietniku. Te, które zalegają skryte w najciemniejszych zakamarkach domu, rzadko kiedy wyciągane są na światło dzienne; leżą i czekają na lepsze czasy, które prawdopodobnie nigdy nie nadejdą. A gdyby tak podarować im drugie życie? Własnoręcznie odnowione meble w stylu retro mogą stać się niezwykłą ozdobą Twojego ogrodu. Podpowiadamy jak odnowić stare meble ogrodowe drewniane, z metalu i z tworzyw sztucznych.

Meble jak nowe, za grosze

kolorowe krzesła drewniane odnowioneOdnowione meble mają swój indywidualny charakter, są przede wszystkim owocem własnej pracy, dlatego szczególnie docenia się ich wdzięk. Nawet jeżeli są niedoskonałe, nie tak idealne, jak te nowe prosto ze sklepu, to właśnie w tym tkwi ich urok – są niepowtarzalne.

Drewniane meble, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji (przeczytaj tutaj), mają bardzo długą żywotność, sięgającą kilkudziesięciu lat. Zamiast wydawać pieniądze na nowe komplety, czasami warto poświęcić trochę swojego czasu i przy minimalnym nakładzie finansowym odnowić stare krzesła, ławki i stoły.

Jak odnowić stare meble drewniane?

Renowacja drewnianych mebli daje sporo możliwości, gdyż jest to materiał łatwy do czyszczenia i malowania. Meble z drewna po wielu sezonach użytkowania i wystawienia na deszcz, śnieg oraz słońce wyglądają na mocno podniszczone. Wystarczy jednak odrobina chęci, by przywrócić im dawny blask.

Krok 1: usunięcie starej powłoki malarskiej – łuszcząca się farba, ubytki i przetarcia w powłoce oraz odbarwienia to wszystko sprawia, że mebel staje się nieestetyczny. Za pomocą papieru ściernego należy zeszlifować dokładnie całą farbę tak, by wyłonić surowe drewno. Na początek polecamy użyć papieru gruboziarnistego, a na końcu drobnoziarnistego, by wygładzić deski i pozbyć się wszelkich zadziorów. Można też wykorzystać preparaty chemiczne ułatwiające zdejmowanie starej powłoki.

Krok 2: wypełnienie ubytków i naprawa uszkodzeń – czasami zdarza się, że w strukturze drewna pojawią się odpryski, zadrapania i dziury. Należy je wypełnić szpachlą do drewna, odczekać aż wyschnie, a następnie przeszlifować papierem ściernym. Warto też dokładnie obejrzeć mebel pod kątem innych uszkodzeń – dokręcić poluzowane śruby, odrdzewić metalowe elementy, wymienić połamane szczebelki.

Krok 3: nakładanie powłoki ochronnej – kolejną fazą odnawiania drewnianych mebli ogrodowych jest ich obowiązkowa impregnacja. Do tego celu należy wykorzystywać specjalne impregnaty do drewna użytkowanego na zewnątrz. Chronią one przed wilgocią, promieniowaniem UV, biokorozją, kornikami, mchami i grzybami. Niektóre impregnaty zawierają pigmenty poprawiające wygląd drewna.

Krok 4: malowanie – na końcu przychodzi czas na to, co najlepsze w renowacji mebli z drewna – malowanie. Do wyboru jest wiele farb częściowo lub całkowicie kryjących albo podkreślających strukturę i naturalny kolor drewna. Bejca i lakierobejca uwidacznia strukturę drewna, dostępne są różne wersje kolorystyczne – od naturalnych w kolorze drewna, po barwy z całej palety. Dzięki zastosowaniu farby akrylowej uzyskamy jednolitą, bardzo estetyczną powłokę ukrywającą strukturę deski. Jeżeli mebel ma metalowe lub plastikowe elementy, należy użyć innego rodzaju farb przeznaczonych do krycia danego rodzaju materiału. Do malowania drobnych elementów najlepiej używać małego pędzelka, a śruby wykręcić, przemalować i zakonserwować np. środkiem WD-40.

Jak odnowić metalowe meble ogrodowe?

metalowe meble odnowioneKonserwacja mebli z metalu lub z metalowymi wstawkami zasadniczo jest podobna, różni się użytymi materiałami. Przede wszystkim należy usunąć łuszczącą się powłokę, a miejsce zajęte korozją odrdzewić, wyczyścić i przeszlifować. Przeważnie nie ma potrzeby zdejmowania całej powłoki malarskiej, chyba że jest w bardzo złym stanie, a farba mocno się łuszczy. Renowacja mebli metalowych wymaga nałożenia powłoki antykorozyjnej lub zastosowania farby antykorozyjnej. Do osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się nakładanie 2-3 warstw właściwej farby. Po malowaniu wszystkie śruby i ruchome elementy należy pokryć smarem lub innym środkiem ochronnym.

Jak odnowić plastikowe meble ogrodowe?

meble plastikowe koloroweZmiany w plastikowych meblach są najtrudniejsze do ukrycia, a ich renowacja daje mniej możliwości. Odnowienie krzeseł plastikowych polega przede wszystkim na ich umyciu, wyczyszczeniu i pomalowaniu dowolną farbą do plastiku. Farba musi być przeznaczona do zastosowań zewnętrznych. By odnowić mebel z plastiku, można też poeksperymentować z różnymi samoprzylepnymi naklejkami.

Teraz już wiesz, jak odnowić stare krzesła, ławki i stoły z drewna, metalu i plastiku. Przy odrobinie czasu i chęci można zdziałać cuda. Jeżeli jednak mebel już do niczego się nie nadaje, a Ty masz ochotę na zmiany, polecamy nowe meble ogrodowe ze sklepu Meble.Ogrodowe.net. Oferujemy szeroki wybór wytrzymałych modeli, które pozostaną w Twoim ogrodzie na długie lata.

Rate this post
Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *