Zestawy / komplety ogrodowe rattanowe

Stoły, krzesła, fotele czy siedziska wykonane z rattanu pięknie prezentują się zarówno w eleganckich i przestronnych ogrodach, jak i na tarasach. Oprócz tego są bardzo lekkie i funkcjonalne, dlatego wiele osób wykorzystuje komplety ogrodowe rattanowe również do umeblowania wnętrz swoich jadalni czy salonów. Nieco rzadziej rattanowe zestawy mebli spotyka się w wyposażeniu restauracji czy ogródków piwnych, ponieważ materiał, jakim jest rattan, może szybko blaknąć na słońcu, jeśli nie jest dodatkowo zabezpieczony.

Pochodzenie i właściwości rattanu

Decydując się na komplet rattanowy na taras warto wiedzieć co nieco o materiale, z którego został wykonany. Rattan to naturalny materiał pozyskiwany z palmowej winorośli tzw. rotangu. Często nazywany jest też hiszpańską bądź indyjską trzciną lub trzcinopalmą. Występuje w tropikach - głównie na Cejlonie i w Indiach. Zauważono, że słoje tej rośliny układają się w specyficzny sposób (rosną pionowo, a nie poziomo) i okazało się, że dzięki temu nie sposób ich złamać. Trzcinopalma ma również to do siebie, że jest niesamowicie plastyczna, a przy tym nie odkształca się. Wyplatano więc z niej kosze i skrzynie do przechowywania przedmiotów. Z czasem zaczęto wyplatać z rattanu rozmaite meble. W stołach, stolikach kawowych, krzesłach czy kompletach ogrodowych można osiągnąć bardzo oryginalne wzornictwo i niepowtarzalną formę. Wszystko ze względu na szczególne cechy, jakie posiadają witki rattanowe. 

Komplet rattanowy na taras - dla kogo będzie idealny?

Komplety ogrodowe rattanowe będą idealne dla osób, które doceniają klasyczne rozwiązania i wyjątkowe elementy wyposażenia oraz niestraszne im prace ogrodowe. Naturalny materiał, jakim jest rattan, będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji. Nie można go zostawiać długo na słońcu, ani pozostawiać bez nakrycia na mrozie, bo jego barwa może znacznie stracić na swojej intensywności, a struktura zostać naruszona - wówczas będą widoczne pęknięcia i nieestetyczne odkształcenia. Jeśli zdecydujesz się na komplet rattanowy na taras - wiedz, że będziesz musiał go impregnować i zabezpieczać.

x
x